Wednesday, July 4, 2012

Wimbledon Day 10 Schedule | Thursday 5 July 2012

Wimbledon Day 10 Schedule | Thursday 5 July 2012

Centre Court 1:00 PM Start Time

1. Ladies’ Singles – Semifinals
Angelique Kerber (GER)[8] v. Agnieszka Radwanska (POL)[3]

2. Ladies’ Singles – Semifinals
Serena Williams (USA)[6] v. Victoria Azarenka (BLR)[2]

3. Mixed Doubles – 3rd Round
Colin Fleming (GBR)/Su-Wei Hsieh (TPE) v. Dominic Inglot (GBR)/ Laura Robson (GBR)


No. 1 Court 1:00 PM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals
Scott Lipsky (USA)/Rajeev Ram (USA) v. Bob Bryan (USA)[2]/ Mike Bryan (USA)[2]

2. Ladies’ Doubles – Quarterfinals
Nuria Llagostera Vives (ESP)[9]/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[9] v. Flavia Pennetta (ITA)/ Francesca Schiavone (ITA)

3. Mixed Doubles – 3rd Round To Finish 2-6 7-6(0) 2-2

Mikhail Kukushkin (KAZ)/Yaroslava Shvedova (KAZ) v. Paul Hanley (AUS)/ Alla Kudryavtseva (RUS)


No. 2 Court 11:30 AM Start Time

1. Ladies’ Doubles – Quarterfinals
Andrea Hlavackova (CZE)[6]/Lucie Hradecka (CZE)[6] v. Sara Errani (ITA)[2]/ Roberta Vinci (ITA)[2]

2. Gentlemen’s Invitation Doubles
Jonas Bjorkman (SWE)[2]/Todd Woodbridge (AUS)[2] v. Richard Krajicek (NED)/ Mark Petchey (GBR)

3. Senior Men’s Invitation Doubles
Jeremy Bates (GBR)[2]/Anders Jarryd (SWE)[2] v. Andrew Castle (GBR)/ Guy Forget (FRA)

4. Mixed Doubles – Quarterfinals
Rohan Bopanna (IND)[10]/Jie Zheng (CHN)[10] v. Mike Bryan (USA)[2]/ Lisa Raymond (USA)[2]

5. Ladies’ Invitation Doubles
Lindsay Davenport (USA)/Martina Hingis (SUI) v. Helena Sukova (CZE)/ Andrea Temesvari (HUN)



No. 3 Court 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Daniele Bracciali (ITA) v. Robert Lindstedt (SWE)[5]

Julian Knowle (AUT) Horia Tecau (ROU)[5]

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Thomas Enqvist (SWE) v. Wayne Ferreira (RSA)

Mark Philippoussis (AUS) Chris Wilkinson (GBR)

3. Mixed Doubles – 3rd Round

Julian Knowle (AUT) v. Daniel Nestor (CAN)[8]

Tamira Paszek (AUT) Julia Goerges (GER)[8]



Court 4 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Doubles – 1st Round

Kyle Edmund (GBR)[7] v. Evan Hoyt (GBR)

Stefano Napolitano (ITA)[7] Wayne Montgomery (RSA)

2. Boys’ Doubles – 2nd Round

Filip Bergevi (SWE) v. Liam Broady (GBR)[2]

Mikael Torpegaard (DEN) Joshua Ward-Hibbert (GBR)[2]

3. Boys’ Doubles – 2nd Round

Luke Bambridge (GBR) v. MacKenzie McDonald (USA)[8]

Kaichi Uchida (JPN) Spencer Papa (USA)[8]

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Anton Desyatnik (RUS)

Marat Deviatiarov (UKR)



Court 6 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Elina Svitolina (UKR)[3] v. Sabina Sharipova (UZB)

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Mitchell Krueger (USA)[8] v. Kimmer Coppejans (BEL)[2]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Indy De Vroome (NED)[5] v. Ellen Allgurin (SWE)

Anett Kontaveit (EST)[5] Rebecca Peterson (SWE)

4. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 6-4 3-6

Eugenie Bouchard (CAN)[1] v. Viktoriya Lushkova (UKR)

Taylor Townsend (USA)[1] Petra Uberalova (SVK)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Barbora Krejcikova (CZE)

Ioana Loredana Rosca (ROU)



Court 8 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Anett Kontaveit (EST)[11] v. Ana Konjuh (CRO)[16]

2. Girls’ Singles – Quarterfinals

Francoise Abanda (CAN)[14] v. Donna Vekic (CRO)[8]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Erin Routliffe (CAN) v. Alexandra Kiick (USA)

Daria Salnikova (RUS) Carol Zhao (CAN)

4. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 7-6(4) 2-2

Belinda Bencic (SUI)[7] v. Emily Fanning (NZL)

Ana Konjuh (CRO)[7] Oleksandra Korashvili (UKR)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Maria Ines Deheza (BOL)[3]

Elizaveta Kulichkova (RUS)[3]



Court 10 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Doubles – 2nd Round

Elke Lemmens (BEL) v. Montserrat Gonzalez (PAR)[8]

Elise Mertens (BEL) Chalena Scholl (USA)[8]

2. Boys’ Doubles – 1st Round

Jay Andrijic (AUS) v. Max De Vroome (NED)

Yoshihito Nishioka (JPN) Frederico Ferre Silva (POR)

3. Girls’ Doubles – 2nd Round To Finish 6-4 3-4

Ilka Csoregi (ROU) v. Anna Danilina (KAZ)[6]

Jelena Ostapenko (LAT) Beatriz Haddad Maia (BRA)[6]

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

T.B.D. v. Juan Ignacio Galarza (ARG)[6]

Mateo Nicolas Martinez (ARG)[6]



Court 12 11:30 AM Start Time

1. Gentlemen’s Invitation Doubles

Goran Ivanisevic (CRO) v. Greg Rusedski (GBR)

Cedric Pioline (FRA) Fabrice Santoro (FRA)

Not Before:12:30 PM

2. Gentlemen’s Doubles – Quarterfinals

Ivan Dodig (CRO)[15] v. Jurgen Melzer (AUT)[10]

Marcelo Melo (BRA)[15] Philipp Petzschner (GER)[10]

3. Gentlemen’s Invitation Doubles

Justin Gimelstob (USA) v. Greg Rusedski (GBR)

Todd Martin (USA) Fabrice Santoro (FRA)

4. Senior Men’s Invitation Doubles

Mansour Bahrami (IRI)[1] v. Pat Cash (AUS)

Henri Leconte (FRA)[1] Mark Woodforde (AUS)



Court 14 11:00 AM Start Time

1. Boys’ Singles – Quarterfinals

Luke Saville (AUS)[1] v. Nikola Milojevic (SRB)[6]

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Gianluigi Quinzi (ITA)[3] v. Nick Kyrgios (AUS)

3. Boys’ Doubles – 2nd Round

Luke Saville (AUS)[5] v. Bar Tzuf Botzer (ISR)

Jordan Thompson (AUS)[5] Connor Farren (USA)

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

Andrew Harris (AUS)[4] v. Gabriel Friedrich (BRA)

Nick Kyrgios (AUS)[4] Daniel Santos (PER)



Court 17 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Doubles – 1st Round

Harriet Dart (GBR) v. Olga Doroshina (RUS)

Pippa Horn (GBR) Katerina Siniakova (CZE)

2. Boys’ Doubles – 2nd Round

Matteo Donati (ITA) v. Stefan Kozlov (USA)

Pietro Licciardi (ITA) Thai-Son Kwiatkowski (USA)

3. Girls’ Doubles – 2nd Round



T.B.D. v. Daria Gavrilova (RUS)[2]

Elina Svitolina (UKR)[2]

Court 18 11:30 AM Start Time

1. Senior Men’s Invitation Doubles

Patrick McEnroe (USA) v. Peter McNamara (AUS)

Joakim Nystrom (SWE) Paul McNamee (AUS)

Not Before:1:00 PM

2. Gentlemen’s Invitation Doubles

Jacco Eltingh (NED)[1] v. Justin Gimelstob (USA)

Paul Haarhuis (NED)[1] Todd Martin (USA)

3. Senior Men’s Invitation Doubles

Darren Cahill (AUS) v. Kevin Curren (USA)

Brad Gilbert (USA) Johan Kriek (USA)

4. Ladies’ Invitation Doubles

Lucie Ahl (GBR)[1] v. Iva Majoli (CRO)

Samantha Smith (GBR)[1] Natasha Zvereva (BLR)

5. Ladies’ Invitation Doubles

Sabine Appelmans (BEL)[2] v. Tracy Austin (USA)

Barbara Schett (AUT)[2] Kathy Rinaldi (USA)



Court 19 11:00 AM Start Time

1. Girls’ Singles – Quarterfinals

Eugenie Bouchard (CAN)[5] v. Antonia Lottner (GER)

2. Boys’ Singles – Quarterfinals

Enzo Couacaud (FRA) v. Filip Peliwo (CAN)[4]

3. Girls’ Doubles – 1st Round

Varvara Flink (RUS) v. Lana Rush (GBR)

Antonia Lottner (GER) Georgina Sellyn (GBR)

4. Boys’ Doubles – 2nd Round

Filip Peliwo (CAN)[1] v. Temur Ismailov (UZB)

Gianluigi Quinzi (ITA)[1] Markos Kalovelonis (GRE)

5. Girls’ Doubles – 2nd Round

Francoise Abanda (CAN)[4] v. T.B.D.

Sachia Vickery (USA)[4]



TBA TBD Start Time

Not Before:4:00 PM

1. Ladies’ Doubles – Quarterfinals

Serena Williams (USA) v. Raquel Kops-Jones (USA)[10]

Venus Williams (USA) Abigail Spears (USA)[10]



Not Before:4:00 PM

2. Mixed Doubles – 3rd Round

Leander Paes (IND)[4] v. Max Mirnyi (BLR)

Elena Vesnina (RUS)[4] Victoria Azarenka (BLR)

Not Before:4:00 PM

3. Ladies’ Invitation Doubles

Conchita Martinez (ESP) v. Martina Navratilova (USA)

Nathalie Tauziat (FRA) Jana Novotna (CZE)

Not Before:5:00 PM

4. Mixed Doubles – 3rd Round

Bob Bryan (USA)[1] v. Andy Ram (ISR)[15]

Liezel Huber (USA)[1] Kveta Peschke (CZE)[15]