Thursday, August 30, 2012

US Open Day 4 Schedule | Thursday, August 30 2012


US Open Day 4 Schedule | Thursday, August 30 2012

US Open
Grand Slam
New York, U.S.A.
27 August - 9 September 2012

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Sofia Arvidsson (SWE) v. Ana Ivanovic (SRB)[12]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Singles – 2nd Round
Mardy Fish (USA)[23] v. Nikolay Davydenko (RUS)

3. Women’s Singles – 2nd Round
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) v. Serena Williams (USA)[4]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Roger Federer (SUI)[1] v. Bjorn Phau (GER)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Angelique Kerber (GER)[6] v. Venus Williams (USA)


Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Maria Kirilenko (RUS)[14] v. Greta Arn (HUN)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Martin Klizan (SVK) v. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]

3. Women’s Singles – 2nd Round
Sloane Stephens (USA) v. Tatjana Malek (GER)

Not Before:5:00 PM

4. Men’s Singles – 2nd Round
Marcel Granollers (ESP)[24] v. James Blake (USA)


Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Nicolas Almagro (ESP)[11] v. Philipp Petzschner (GER)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Carla Suarez Navarro (ESP) v. Agnieszka Radwanska (POL)[2]

3. Men’s Singles – 2nd Round
Sam Querrey (USA)[27] v. Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)

4. Women’s Singles – 2nd Round
Vera Dushevina (RUS) v. Sara Errani (ITA)[10]


Court 4 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Liezel Huber (USA)[1]/Lisa Raymond (USA)[1] v. Eleni Daniilidou (GRE)/ Casey Dellacqua (AUS)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Kim Clijsters (BEL)/Kirsten Flipkens (BEL) v. Chia-Jung Chuang (TPE)/ Shuai Zhang (CHN)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Albert Ramos (ESP) v. Fernando Verdasco (ESP)[25]

4. Mixed Doubles – 1st Round
Samantha Crawford (USA)/Mitchell Krueger (USA) v. Andrea Hlavackova (CZE)[6]/Mahesh Bhupathi (IND)[6]


Court 6 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Galina Voskoboeva (KAZ) v. Andrea Hlavackova (CZE)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Irina-Camelia Begu (ROU) v. Silvia Soler-Espinosa (ESP)

3. Women’s Doubles – 1st Round
Bethanie Mattek-Sands (USA)[13]/Sania Mirza (IND)[13] v. Alberta Brianti (ITA)/ Sorana Cirstea (ROU)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Pablo Andujar (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Mark Knowles (BAH)/ Xavier Malisse (BEL)


Court 7 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Pablo Andujar (ESP) v. Feliciano Lopez (ESP)[30]

2. Women’s Doubles – 1st Round
Mandy Minella (LUX)/Andrea Petkovic (GER) v. Jill Craybas (USA)/ Chanelle Scheepers (RSA)

3. Women’s Singles – 2nd Round
Johanna Konta (GBR) v. Olga Govortsova (BLR)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Marina Erakovic (NZL)/Heather Watson (GBR) v. Ekaterina Makarova (RUS)[6]/ Elena Vesnina (RUS)[6]

5. Women’s Doubles – 1st Round
Timea Babos (HUN)/Sloane Stephens (USA) v. Janette Husarova (SVK)/ Magdalena Rybarikova (SVK)


Court 8 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Samantha Crawford (USA)/Alexandra Kiick (USA) v. Liga Dekmeijere (LAT)/ Mervana Jugic-Salkic (BIH)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Elena Vesnina (RUS) v. Ekaterina Makarova (RUS)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Jeremy Chardy (FRA)[32] v. Matthew Ebden (AUS)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Jurgen Melzer (AUT)[10]/Philipp Petzschner (GER)[10] v. Ashley Fisher (AUS)/ Jordan Kerr (AUS)


Court 10 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Simona Halep (ROU)/Olga Savchuk (UKR) v. Renata Voracova (CZE)/ Klara Zakopalova (CZE)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Kimiko Date-Krumm (JPN)/Aleksandra Wozniak (CAN) v. Julia Goerges (GER)[11]/ Kveta Peschke (CZE)[11]

3. Men’s Doubles – 1st Round
Robert Lindstedt (SWE)[3]/Horia Tecau (ROU)[3] v. Daniele Bracciali (ITA)/Horacio Zeballos (ARG)

4. Mixed Doubles – 1st Round
Lucie Hradecka (CZE)[7]/Frantisek Cermak (CZE)[7] v. Julia Goerges (GER)/ Daniel Nestor (CAN)

5. Women’s Doubles – 1st Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[8]/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[8] v. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)/ Lucie Safarova (CZE)


Court 11 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Tim Smyczek (USA) v. Kei Nishikori (JPN)[17]

2. Women’s Singles – 2nd Round
Tsvetana Pironkova (BUL) v. Ayumi Morita (JPN)

3. Women’s Singles – 2nd Round
Yaroslava Shvedova (KAZ) v. Roberta Vinci (ITA)[20]

4. Men’s Singles – 2nd Round
Jurgen Zopp (EST) v. Tomas Berdych (CZE)[6]


Court 12 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Johan Brunstrom (SWE)/James Cerretani (USA) v. Jamie Delgado (GBR)/ Ken Skupski (GBR)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Sabine Lisicki (GER)/Shuai Peng (CHN) v. Shahar Peer (ISR)/ Laura Robson (GBR)

3. Men’s Doubles – 1st Round
Jesse Levine (USA)/Marinko Matosevic (AUS) v. Chase Buchanan (USA)/ Bradley Klahn (USA)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Anastasia Rodionova (AUS)[12]/Galina Voskoboeva (KAZ)[12] v. Anna-Lena Groenefeld (GER)/ Petra Martic (CRO)


Court 13 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Dominika Cibulkova (SVK)[13] v. Bojana Jovanovski (SRB)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Marin Cilic (CRO)[12] v. Daniel Brands (GER)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Jimmy Wang (TPE) v. Gilles Simon (FRA)[16]

4. Women’s Singles – 2nd Round
Kiki Bertens (NED) v. Olga Puchkova (RUS)


Court 14 12:30 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Eva Birnerova (CZE)/Romina Oprandi (SUI) v. Katarina Srebotnik (SLO)[7]/ Jie Zheng (CHN)[7]

2. Women’s Doubles – 1st Round
Anne Keothavong (GBR)/Anna Tatishvili (GEO) v. Maria Kirilenko (RUS)[4]/ Nadia Petrova (RUS)[4]

3. Women’s Doubles – 1st Round
Klaudia Jans-Ignacik (POL)[15]/Kristina Mladenovic (FRA)[15] v. Sofia Arvidsson (SWE)/ Johanna Larsson (SWE)


Court 15 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Hao-Ching Chan (TPE)/Yung-Jan Chan (TPE) v. Natalie Grandin (RSA)[14]/ Vladimira Uhlirova (CZE)[14]

2. Men’s Doubles – 1st Round
Carlos Berlocq (ARG)/Leonardo Mayer (ARG) v. Lukas Dlouhy (CZE)/ Alexandr Dolgopolov (UKR)

3. Mixed Doubles – 1st Round
Varvara Lepchenko (USA)/Donald Young (USA) v. Vladimira Uhlirova (CZE)/ Jonathan Marray (GBR)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Juan Sebastian Cabal (COL)/Robert Farah (COL) v. Ivan Dodig (CRO)[12]/ Marcelo Melo (BRA)[12]


Court 16 12:30 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Karolina Pliskova (CZE)/Kristyna Pliskova (CZE) v. Nina Bratchikova (RUS)/ Alexandra Panova (RUS)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Michaella Krajicek (NED)/Pauline Parmentier (FRA) v. Su-Wei Hsieh (TPE)[16]/ Anabel Medina Garrigues (ESP)[16]

3. Men’s Doubles – 1st Round
T.B.D. v. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[9]/Jean-Julien Rojer (NED)[9]


Court 17 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Jelena Jankovic (SRB)[30] v. Lara Arruabarrena-Vecino (ESP)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Flavio Cipolla (ITA) v. Jack Sock (USA)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Paul-Henri Mathieu (FRA) v. Milos Raonic (CAN)[15]

4. Mixed Doubles – 1st Round
Melanie Oudin (USA)/Jack Sock (USA) v. Katarina Srebotnik (SLO)[5]/ Nenad Zimonjic (SRB)[5]