Tuesday, September 4, 2012

US Open Day 9 Order of Play | Tuesday, September 4 2012


US Open Day 9 Order of Play | Tuesday, September 4 2012

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – Quarterfinals
Victoria Azarenka (BLR)[1] v. Samantha Stosur (AUS)[7]

2. Women’s Singles – Quarterfinals
Maria Sharapova (RUS)[3] v. Marion Bartoli (FRA)[11]

3. Men’s Singles – 4th Round
Stanislas Wawrinka (SUI)[18] v. Novak Djokovic (SRB)[2]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round
Juan Martin Del Potro (ARG)[7] v. Andy Roddick (USA)[20]

2. Men’s Doubles – Quarterfinals
Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) v. Bob Bryan (USA)[2]/ Mike Bryan (USA)[2]


Louis Armstrong Stadium 12:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 4th Round
Richard Gasquet (FRA)[13] v. David Ferrer (ESP)[4]

Not Before:2:00 PM

2. Men’s Singles – 4th Round
Janko Tipsarevic (SRB)[8] v. Philipp Kohlschreiber (GER)[19]


Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – Quarterfinals
Julia Goerges (GER)[11]/Kveta Peschke (CZE)[11] v. Sara Errani (ITA)[2)/ Roberta Vinci (ITA)[2]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Doubles – Quarterfinals
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[9]/Jean-Julien Rojer (NED)[9] v. Christian Harrison (USA)/ Ryan Harrison (USA)

3. Women’s Doubles – Quarterfinals
Nuria Llagostera Vives (ESP)[8]/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[8] v. Maria Kirilenko (RUS)[4]/ Nadia Petrova (RUS)[4]

4. Mixed Doubles – Semifinals
Liezel Huber (USA)[1]/Max Mirnyi (BLR)[1] v. Kveta Peschke (CZE)[4]/ Marcin Matkowski (POL)[4]


Court 4 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Eugenie Bouchard (CAN)[3] v. Victoria Duval (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Julien Cagnina (BEL)[16] v. Michael Mmoh (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Ching-Wen Hsu (TPE)/Szabina Szlavikovics (HUN) v. Samantha Crawford (USA)/ Alexandra Kiick (USA)


Court 6 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Kyle S. McPhillips (USA) v. Antonia Lottner (GER)[4]

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Daniel Masur (GER)[11] v. Harrison Adams (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Barbara Haas (AUT)/Zuzanna Maciejewska (POL) v. Jennifer Brady (USA)/ Kyle S. McPhillips (USA)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Luca Corinteli (USA)/Martin Redlicki (USA) v. Maximilian Marterer (GER)[5]/ Daniel Masur (GER)[5]


Court 7 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Valeria Patiuk (ISR) v. Kathinka Von Deichmann (LIE)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Yoshihito Nishioka (JPN) v. Joshua Ward Hibbert (GBR)[12]

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Valeria Patiuk (ISR)/Marcela Zacarias (MEX) v. Johnnise Renaud (USA)/ Kimberly Yee (USA)

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Yoshihito Nishioka (JPN)/Jorge Brian Panta Herreros (PER) v. Nikola Milojevic (SRB)[3]/ Wayne Montgomery (RSA)[3]


Court 8 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Anna Danilina (KAZ)[9] v. Anne-Liz Jeukeng (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Kimmer Coppejans (BEL)[1] v. Karen Khachanov (RUS)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Temur Ismailov (UZB)/Markos Kalovelonis (GRE) v. Mitchell Krueger (USA)[2]/ Mackenzie McDonald (USA)[2]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Julien Cagnina (BEL)/Vasco Mensurado (POR) v. Pedro Cachin (ARG)/ Jose Antonio Salazar Martin (ESP)


Court 10 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Quentin Halys (FRA) v. Hyeon Chung (KOR)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Ipek Soylu (TUR) v. Chalena Scholl (USA)[10]

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Hyeon Chung (KOR)/Ku Keon Kang (KOR) v. Deiton Baughman (USA)/ Henrik Wiersholm (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Krista Hardebeck (USA)/Anne-Liz Jeukeng (USA) v. Camilla Rosatello (ITA)/ Ipek Soylu (TUR)


Court 11 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Viktoriya Lushkova (UKR) v. Caroline Doyle (USA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Borna Coric (CRO) v. Gianluigi Quinzi (ITA)[3]

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Domenica Gonzalez (ECU)/Bernarda Pera (CRO) v. Francoise Abanda (CAN)[3]/ Sachia Vickery (USA)[3]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Filip Peliwo (CAN)[1]/Kaichi Uchida (JPN)[1] v. Stefan Kozlov (USA)/ Spencer Papa (USA)


Court 12 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Luke Bambridge (GBR)/Liam Broady (GBR) v. Kevin Kaczynski (GER)/ Or Ram-Harel (ISR)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Ellen Allgurin (SWE) v. Illka Csoreg (ROU)

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Gabriel Friedrich (BRA)[7]/Thiago Monteiro (BRA)[7] v. Filip Bergevi (SWE)/ Mikael Torpegaard (DEN)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Antonia Lottner (GER)[8]/Kathinka Von Deichmann (LIE)[8] v. Dominika Paterova (CZE)/ Laura Ucros (COL)


Court 13 11:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Maximilian Marterer (GER) v. Enzo Couacaud (FRA)

2. Junior Boys’ Singles – 2nd Round
Christian Garin (CHI) v. Kaichi Uchida (JPN)[8]

3. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Enzo Couacaud (FRA)/Quentin Halys (FRA) v. Nick Kyrgios (AUS)[6]/ Jordan Thompson (AUS)[6]

4. Junior Boys’ Doubles – 1st Round
Shotaro Goto (JPN)/Sumit Nagal (IND) v. Anton Desyatnik (RUS)/ Karen Khachanov (RUS)


Court 14 11:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Veronika Kudermetova (RUS)/Christina Makarova (USA) v. Brooke Austin (USA)/ Jamie Loeb (USA)

2. Junior Girls’ Singles – 2nd Round
Ana Konjuh (CRO)[13] v. Tornado Alicia Black (USA)

3. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Elise Mertens (BEL)[5]/Katerina Siniakova (CZE)[5] v. Madrie Le Roux (RSA)/ Rasheeda Mcadoo (USA)

4. Junior Girls’ Doubles – 1st Round
Erin Routliffe (CAN)/Carol Zhao (CAN) v. Tornado Alicia Black (USA)/ Nicole Frenkel (USA)


Court 17 1:00 PM Start Time

1. Men’s Doubles – Quarterfinals
Alexander Peya (AUT)[15]/Bruno Soares (BRA)[15] v. Marcel Granollers (ESP)[6]/Marc Lopez (ESP)[6]

2. Men’s Doubles – Quarterfinals
Julian Knowle (AUT)/Filip Polasek (SVK) v. Leander Paes (IND)[5]/ Radek Stepanek (CZE)[5]

3. Mixed Doubles – Semifinals
Lucie Hradecka (CZE)[7]/Frantisek Cermak (CZE)[7] v. Ekaterina Makarova (RUS)/ Bruno Soares (BRA)