Wednesday, October 17, 2012

Moscow, Stockholm, and Vienna Thursday Schedule | October 18, 2012

Moscow, Stockholm, and Vienna Thursday Schedule | October 18, 2012

Kremlin Cup
ATP World Tour 250
Moscow, Russia
15-21 October 2012

Centre Court (from 13.00hrs)
1. Ana Ivanovic vs. Valeria Solovieva
2. Maria Kirilenko vs. Yaroslava Shvedova
3. ATP: Dolgopolov vs. Roger-Vasselin (NB 16.30hrs)
4. ATP: Karlovic vs. Bogomolov Jr. (NB 18.30hrs)
5. Samantha Stosur vs. Alizé Cornet

Court 1 (from 13.00hrs)
1. ATP: Janowicz vs. Berlocq
2. Vesna Dolonc vs. Simona Halep
3. ATP: Bellucci vs. Cipolla
4. ATP: Donskoy/Kunitsyn vs. Bautista-Agut/Sijsling (after suitable rest)

Court 2 (from 13.00hrs)
1. Kops-Jones/Spears vs. Llagostera Vives/Mirza
2. ATP: Sijsling vs. Seppi
3. Makarova/Vesnina vs. Rodionova/Voskoboeva
4. Shvedova/Srebotnik vs. Jurak/Marosi (after suitable rest)

If Stockholm Open
ATP World Tour 250
Stockholm, Sweden
15-21 October 2012

Centre Court Start 12:00 noon

[1] Robert Lindstedt (SWE)/Nenad Zimonjic (SRB) v Alternate (XXX)
Not Before 1:00 PM
Alejandro Falla (COL) v [7] Marcos Baghdatis (CYP)
Sergiy Stakhovsky (UKR) v [5] Feliciano Lopez (ESP)
Not Before 6:30 PM
Jurgen Zopp (EST) v [2] Tomas Berdych (CZE)
Not Before 8:15 PM
[1] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Go Soeda (JPN)

Court 1 Start 2:00 pm

Colin Fleming (GBR)/Ross Hutchins (GBR) v [3] Marcelo Melo (BRA)/Bruno Soares (BRA)
Not Before 4:00 PM
Tobias Kamke (GER)/Philipp Marx (GER) v Marcos Baghdatis (CYP)/Jarkko Nieminen (FIN)
Not Before 5:00 PM
Kevin Anderson (RSA)/Jonathan Erlich (ISR) v [WC] Brian Baker (USA)/Andreas Siljestrom (SWE)


Erste Bank Open
ATP World Tour 250
Vienna, Austria
15-21 October 2012

Centre Court Start 1:00 pm

Donald Young (USA) v Aljaz Bedene (SLO)
Not Before 2:50 PM
[WC] Dominic Thiem (AUT) v Marinko Matosevic (AUS)
[WC] Ernests Gulbis (LAT) v [2] Janko Tipsarevic (SRB)
Not Before 6:30 PM
Jesse Levine (USA) v [3] Tommy Haas (GER)
[1] Jurgen Melzer (AUT)/Alexander Peya (AUT) v Janko Tipsarevic (SRB)/Alexander Waske (GER)

Court B Start 2:00 pm

[Q] Grega Zemlja (SLO) v Matthew Ebden (AUS)
[Q] Vasek Pospisil (CAN) v Paolo Lorenzi (ITA)
Andre Begemann (GER)/Martin Emmrich (GER) v Aljaz Bedene (SLO)/Grega Zemlja (SLO)