Monday, October 15, 2012

Moscow, Stockholm, and Vienna Tuesday Schedule | October 16, 2012

Moscow, Stockholm, and Vienna Tuesday Schedule | October 16, 2012

Kremlin Cup
ATP World Tour 250
Moscow, Russia
15-21 October 2012

Centre Court (from 11.00hrs)
1. ATP: Kravchuk vs. Korolev
2. Dominika Cibulkova vs. Ekaterina Makarova (NB 13.00hrs)
3. Yaroslava Shvedova vs. Anastasia Pavlyuchenkova
4. ATP: Kuznetsov vs. Berlocq (NB 16.30hrs)
5. ATP: Bogomolov Jr. vs. Davydenko (NB 18.30hrs)
6. Simona Halep vs. Nadia Petrova

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Tsvetana Pironkova vs. Varvara Lepchenko
2. ATP: Berrer vs. Sijsling
3. Anastasia Rodionova vs. Alizé Cornet
4. Makarova/Vesnina vs. Grandin/Uhlirova (after suitable rest)
5. ATP: Cermak/Mertinak vs. Gabashvili/Kuznetsov (after suitable rest)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Kustova/Savchuk vs. Llagostera Vives/Mirza
2. Galina Voskoboeva vs. Vesna Dolonc
3. ATP: Bellucci/Ito vs. Gimeno-Traver/Rosol
4. ATP: Cipolla/Seppi vs. Jaziri/Roger-Vasselin
5. ATP: Junaid/Ram vs. Donskoy/Kunitsyn

Court 3 (from 13.00hrs)
1. Craybas/Hrdinova vs. Jurak/Marosi
2. ATP: Karlovic/Moser vs. Cerretani/Hanescu
3. ATP: Becker/Phau vs. Bautista-Agut/Sijsling (after suitable rest)
4. ATP: Bolelli/Bracciali vs. Elgin/Istomin (NB 17.00hrs)


If Stockholm Open

ATP World Tour 250
Stockholm, Sweden
15-21 October 2012

Centre Court Start 12:00 noon

Jan Hajek (CZE) v Alejandro Falla (COL)
Paul-Henri Mathieu (FRA) v [5] Feliciano Lopez (ESP)
Not Before 4:00 PM
David Goffin (BEL) v [7] Marcos Baghdatis (CYP)
Not Before 6:30 PM
Kevin Anderson (RSA) v [WC] Lleyton Hewitt (AUS)
[WC] Patrik Rosenholm (SWE) v Gael Monfils (FRA)

Court 1 Start 12:00 noon

Jurgen Zopp (EST) v Pablo Andujar (ESP)
[Q] Yannick Mertens (BEL) v Sergiy Stakhovsky (UKR)
Albert Ramos (ESP) v Ricardas Berankis (LTU)
[Q] Maxime Teixeira (FRA) v Go Soeda (JPN)
[Q] Federico Delbonis (ARG) v [Q] Marius Copil (ROU)

Erste Bank Open
ATP World Tour 250
Vienna, Austria
15-21 October 2012

Centre Court Start 1:00 pm

Paolo Lorenzi (ITA) v [7] Benoit Paire (FRA)
Not Before 2:50 PM
[8] Xavier Malisse (BEL) v [Q] Grega Zemlja (SLO)
Aljaz Bedene (SLO) v Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Not Before 6:30 PM
[Q] Vasek Pospisil (CAN) v [WC] Andreas Haider-Maurer (AUT)
[1] Jurgen Melzer (AUT)/Alexander Peya (AUT) v Michael Kohlmann (GER)/Dick Norman (BEL)

Court B Start 1:00 pm

[Q] Daniel Brands (GER) v [Q] Ruben Bemelmans (BEL)
Lukasz Kubot (POL) v Jesse Levine (USA)
Matthew Ebden (AUS) v Filippo Volandri (ITA)
Not Before 5:00 PM
Jamie Murray (GBR)/Andre Sa (BRA) v Lukas Lacko (SVK)/Igor Zelenay (SVK)
Xavier Malisse (BEL)/Gilles Muller (LUX) v Robin Haase (NED)/Jesse Levine (USA)