Friday, January 17, 2014

Australian Open Day 6 Order of Play: Saturday 18 January 2014

Australian Open Day 6 Order of Play: Saturday 18 January 2014

Rod Laver Arena 11:00 am
Women's Singles - Round 3
Alize Cornet (FRA) [25] vs. Maria Sharapova (RUS) [3]
Men's Singles - Round 3
Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. Roger Federer (SUI) [6]
Women's Singles - Round 3
Garbine Muguruza (ESP) vs. Caroline Wozniacki (DEN) [10]
Rod Laver Arena 7:00 pm
Women's Singles - Round 3
Yvonne Meusburger (AUT) vs. Victoria Azarenka (BLR) [2]
Men's Singles - Round 3
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. Gael Monfils (FRA) [25]

Hisense Arena 11:00 am
Women's Singles - Round 3
Jelena Jankovic (SRB) [8] vs. Kurumi Nara (JPN)
Women's Singles - Round 3
Agnieszka Radwanska (POL) [5] vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [29]
Not Before: 2.30pm
Men's Singles - Round 3
Andy Murray (GBR) [4] vs. Feliciano Lopez (ESP) [26]
Hisense Arena 7:00 pm
Men's Singles - Round 3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [10] vs. Gilles Simon (FRA) [18]
Legends' Doubles
Wayne Ferreira (RSA) Goran Ivanisevic (CRO) vs. Guy Forget (FRA)Henri Leconte (FRA)

Margaret Court Arena 11:00 am
Women's Singles - Round 3
Carla Suarez Navarro (ESP) [16] vs. Dominika Cibulkova (SVK) [20]
Women's Singles - Round 3
Sloane Stephens (USA) [13] vs. Elina Svitolina (UKR)
Men's Singles - Round 3
Milos Raonic (CAN) [11] vs. Grigor Dimitrov (BUL) [22]
Margaret Court Arena 7:00 pm
Men's Singles - Round 3
Donald Young (USA) vs. Kei Nishikori (JPN) [16]

Show Court 2 11:00 am
Men's Doubles - Round 2
Colin Fleming (GBR) Ross Hutchins (GBR) vs. Rohan Bopanna (IND) [7] Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) [7]
Women's Doubles - Round 2
Timea Babos (HUN) Petra Martic (CRO) vs. Ashleigh Barty (AUS) [5] Casey Dellacqua (AUS) [5]
Not Before: 2.00pm
Men's Singles - Round 3
Benoit Paire (FRA) [27] vs. Roberto Bautista Agut (ESP)
Not Before: 4.00pm
Men's Doubles - Round 2
Bob Bryan(USA)[1] / Mike Bryan(USA)[1] or Paul Hanley(AUS) / Jonathan Marray(GBR) vs. Robin Haase (NED) Christopher Kas (GER)

Show Court 3 11:00 am
Women's Singles - Round 3
Zarina Diyas (KAZ) vs. Simona Halep (ROU) [11]
Men's Singles - Round 3
Stephane Robert (FRA) vs. Martin Klizan (SVK)
Women's Doubles - Round 2
Svetlana Kuznetsova (RUS) Samantha Stosur (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) Caroline Garcia (FRA)
Men's Doubles - Round 2
David Marrero (ESP) [3] Fernando Verdasco (ESP) [3] vs. Alex Bolt (AUS) Andrew Whittington (AUS)
Legends' Doubles
Jonas Bjorkman (SWE) Thomas Enqvist (SWE) vs. Joshua Eagle (AUS) Andrew Florent (AUS)

Court 5 11:00 am
Junior Boys' Singles - Round 1
Filippo Baldi (ITA) [6] vs. Jaume Antoni Munar Clar (ESP)
Junior Boys' Singles - Round 1
Yusuke Takahashi (JPN) vs. Seong-chan Hong (KOR)
Junior Boys' Singles - Round 1
Mirko Cutuli (ITA) vs. Naoki Nakagawa (JPN) [16]
Junior Boys' Singles - Round 1
Matteo Berrettini (ITA) vs. Clement Geens (BEL)
Junior Boys' Singles - Round 1
Hyeon Chung (KOR) [11] vs. William Matheson (NZL)

Court 6 11:00 am
Women's Doubles - Round 2
Monica Niculescu (ROU) Klara Zakopalova (CZE) vs. Cara Black (ZIM) [6] Sania Mirza (IND) [6]
Men's Doubles - Round 2
Leander Paes (IND) [5] Radek Stepanek (CZE) [5] vs. Daniele Bracciali (ITA) Alexandr Dolgopolov (UKR)
Men's Doubles - Round 2
Mahesh Bhupathi (IND) Rajeev Ram (USA) vs. Alexander Peya (AUT) [2] Bruno Soares (BRA) [2]
Mixed Doubles - Round 1
Sania Mirza (IND) [6] Horia Tecau (ROU) [6] vs. Hao-Ching Chan (TPE) Robert Lindstedt (SWE)
Mixed Doubles - Round 1
Donna Vekic (CRO) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Julia Goerges (GER) Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)

Court 7 11:00 am
Women's Doubles - Round 2
Monique Adamczak (AUS) Olivia Rogowska (AUS) vs. Julia Goerges (GER) [14] Barbora Zahlavova Strycova (CZE) [14]
Men's Doubles - Round 2
Eric Butorac (USA) Raven Klaasen (RSA) vs. Jamie Murray (GBR) [15] John Peers (AUS) [15]
Men's Doubles - Round 2
Pablo Carreno Busta (ESP) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Oliver Marach (AUT) Florin Mergea (ROU)
Women's Doubles - Round 2
Jelena Jankovic (SRB) Karin Knapp (ITA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) [3] Elena Vesnina (RUS) [3]
Mixed Doubles - Round 1
Anna-Lena Groenefeld (GER) [1] Alexander Peya (AUT) [1] vs. Vera Dushevina (RUS) Jean-Julien Rojer (NED)

Court 8 12:00 pm
Men's Doubles - Round 2
Mariusz Fyrstenberg (POL) [9] Marcin Matkowski (POL) [9] vs. Jarkko Nieminen (FIN) Dmitry Tursunov (RUS)
Women's Doubles - Round 2
Anna-Lena Groenefeld (GER) [11] Mirjana Lucic-Baroni (CRO) [11] vs. Eugenie Bouchard (CAN) Vera Dushevina (RUS)
Not Before: 3.00pm
Women's Doubles - Round 2
Daniela Hantuchova (SVK) [15] Lisa Raymond (USA) [15] vs. Magdalena Rybarikova (SVK) Stefanie Voegele (SUI)
Men's Doubles - Round 2
Simone Bolelli (ITA) Fabio Fognini (ITA) vs. Ivan Dodig (CRO) [4] Marcelo Melo (BRA) [4]

Court 10 11:00 am
Junior Girls' Singles - Round 1
Snehadevi Reddy (IND) vs. Ying Zhang (CHN)
Junior Girls' Singles - Round 1
Wushuang Zheng (CHN) vs. Elizaveta Kulichkova (RUS) [4]
Junior Boys' Singles - Round 1
Zhuoyang Qiu (CHN) vs. Artur Shakhnubaryan (RUS)
Junior Boys' Singles - Round 1
Daniel Windahl (SWE) vs. Michael Mmoh (USA) [5]
Junior Boys' Singles - Round 1
Fajing Sun (CHN) vs. Marko Osmakcic (SUI)

Court 11 11:00 am
Junior Girls' Singles - Round 1
Ilze Hattingh (RSA) vs. Nina Stojanovic (SRB) [8]
Junior Girls' Singles - Round 1
Katrine Steffensen (USA) [14] vs. Simran Kaur Sethi (IND)
Junior Boys' Singles - Round 1
Johan Sebastien Tatlot (FRA) [3] vs. Martin Blasko (SVK)
Junior Girls' Singles - Round 1
Jil Belen Teichmann (SUI) vs. Leticia Garcia Vidal (BRA)
Junior Girls' Singles - Round 1
Anhelina Kalinina (UKR) [3] vs. Siqi Cao (CHN)

Court 13 11:00 am
Women's Doubles - Round 2
Jarmila Gajdosova (AUS) Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Annika Beck (GER) Andrea Petkovic (GER)
Women's Doubles - Round 2
Madison Keys (USA) Alison Riske (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) [12] Flavia Pennetta (ITA) [12]
Men's Doubles - Round 2
Johan Brunstrom (SWE) Frederik Nielsen (DEN) vs. Julien Benneteau (FRA) [11] Edouard Roger-Vasselin (FRA) [11]
Mixed Doubles - Round 1
Storm Sanders (AUS) Chris Guccione (AUS) vs. Jarmila Gajdosova (AUS) Matthew Ebden (AUS)
Mixed Doubles - Round 1
Cara Black (ZIM) Jamie Murray (GBR) vs. Anabel Medina Garrigues (ESP) [5] Bruno Soares (BRA) [5]

Court 15 11:00 am
Women's Doubles - Round 2
Andrea Hlavackova (CZE) [7] Lucie Safarova (CZE) [7] vs. Anabel Medina Garrigues (ESP) Yaroslava Shvedova (KAZ)
Men's Doubles - Round 2
Treat Huey (PHI) [12] Dominic Inglot (GBR) [12] vs. Andreas Seppi (ITA) Potito Starace (ITA)
Men's Doubles - Round 2
Marin Draganja (CRO) Mate Pavic (CRO) vs. Daniel Nestor (CAN) [8] Nenad Zimonjic (SRB) [8]
Mixed Doubles - Round 1
Raquel Kops-Jones (USA) Treat Huey (PHI) vs. Katarina Srebotnik (SLO) [2]Rohan Bopanna (IND) [2]
Mixed Doubles - Round 1
Su-Wei Hsieh (TPE) Raven Klaasen (RSA) vs. Kristina Mladenovic (FRA)Daniel Nestor (CAN)

Court 19 11:00 am
Junior Girls' Singles - Round 1
Yukina Saigo (JPN) vs. Anja Dokic (AUS)
Junior Girls' Singles - Round 1
Freya Christie (GBR) vs. Lizette Cabrera (AUS)
Junior Boys' Singles - Round 1
Bradley Mousley (AUS) vs. Ku Keon Kang (KOR)
Junior Boys' Singles - Round 1
Kamil Majchrzak (POL) [9] vs. Daniel Guccione (AUS)
Junior Boys' Singles - Round 1
Daniel Nolan (AUS) vs. Daniil Medvedev (RUS) [8]

Court 20 11:00 am
Junior Girls' Singles - Round 1
Anastasiya Komardina (RUS) [10] vs. Zoe Hives (AUS)
Junior Boys' Singles - Round 1
Jake Delaney (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) [10]
Junior Girls' Singles - Round 1
Sara Tomic (AUS) [13] vs. Kamonwan Buayam (THA)
Junior Girls' Singles - Round 1
Michelle Pits (AUS) vs. Ivana Jorovic (SRB) [2]
Junior Boys' Singles - Round 1
Ken Onishi (JPN) vs. Akira Santillan (AUS)

Court 22 11:00 am
Junior Boys' Singles - Round 1
Sumit Nagal (IND) vs. Harry Bourchier (AUS)
Junior Girls' Singles - Round 1
Destanee Aiava (AUS) vs. Verena Hofer (ITA)
Junior Girls' Singles - Round 1
Jasmine Paolini (ITA) vs. Michaela Gordon (USA)
Junior Boys' Singles - Round 1
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Marc Polmans (AUS)
Junior Girls' Singles - Round 1
Emily Arbuthnott (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS)