Wednesday, January 25, 2017

Australian Open Day 11 Order of Play Thursday January 26th 2017

Australian Open Day 11 Order of Play Thursday January 26th 2017

Day 11: Thursday 26 January

Rod Laver Arena 11:00 AM
Men's Doubles - Semifinals
Bob Bryan (USA) [3]/Mike Bryan (USA) [3] vs. Pablo Carreno Busta (ESP)/Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Not Before: 2:00 PM
Women's Singles - Semifinals
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Venus Williams (USA) [13]
Women's Singles - Semifinals
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Serena Williams (USA) [2]
Rod Laver Arena 7:00 PM
AUSTRALIA DAY CEREMONY
Not Before: 7:30 PM
Men's Singles - Semifinals
Roger Federer (SUI) [17] vs. Stan Wawrinka (SUI) [4]
Men's Legends' Doubles
Pat Cash (AUS)/Goran Ivanisevic (CRO) vs. John McEnroe (USA)/Patrick McEnroe (USA)

Margaret Court Arena 11:00 AM
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Rebeka Masarova (SUI) [1] vs. Mai Hontama (JPN) [10]
Men's Legends' Doubles
Wayne Arthurs (AUS)/Richard Fromberg (AUS) vs. Wayne Ferreira (RSA)/Henri Leconte (FRA)
Men's Legends' Doubles
Thomas Johansson (SWE)/Todd Woodbridge (AUS) vs. Mansour Bahrami (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
Not Before: 4:00 PM
Men's Doubles - Semifinals
Marc Polmans (AUS)/Andrew Whittington (AUS) vs. Henri Kontinen (FIN) [4]/John Peers (AUS) [4]

Show Court 3 11:00 AM
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Yibing Wu (CHN) [1] vs. Alexey Zakharov (RUS)
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Matteo Martineau (FRA) vs. Zsombor Piros (HUN) [15]
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Marta Kostyuk (UKR) [11] vs. En Shuo Liang (TPE)
Junior Boys' Doubles - Semifinals
Toru Horie (JPN) [1]/Yibing Wu (CHN) [1] vs. Finn Reynolds (NZL)/Duarte Vale (POR)

Court 5 11:00 AM
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Joachim Gerard (BEL) vs. Nicolas Peifer (FRA)
Quad Wheelchair Singles
Heath Davidson (AUS) vs. David Wagner (USA) [2]
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Corentin Moutet (FRA) [5] vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
Junior Girls' Doubles - Semifinals
Maja Chwalinska (POL)/Iga Swiatek (POL) vs. Anri Nagata (JPN)/Thasaporn Naklo (THA)

Court 7 11:00 AM
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Jiske Griffioen (NED) [1] vs. Sabine Ellerbrock (GER)
Women's Wheelchair Singles - Semifinals
Lucy Shuker (GBR) vs. Yui Kamiji (JPN) [2]
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Maikel Scheffers (NED)/Ben Weekes (AUS) vs. Joachim Gerard (BEL) [2]/Gordon Reid (GBR) [2]
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Jiske Griffioen (NED) [1]/Aniek Van Koot (NED) [1] vs. Marjolein Buis (NED)/Lucy Shuker (GBR)
Junior Boys' Doubles - Semifinals
Yu Hsiou Hsu (TPE) [4]/Lingxi Zhao (CHN) [4] vs. Alexei Popyrin (AUS) [5]/Kacper Zuk (POL) [5]

Court 8 11:00 AM
Men's Wheelchair Singles - Semifinals
Gustavo Fernandez (ARG) vs. Stephane Houdet (FRA) [2]
Quad Wheelchair Singles
Dylan Alcott (AUS) [1] vs. Andy Lapthorne (GBR)
Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Stephane Houdet (FRA) [1]/Nicolas Peifer (FRA) [1] vs. Gustavo Fernandez (ARG)/Alfie Hewett (GBR)
Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Sabine Ellerbrock (GER)/Katharina Kruger (GER) vs. Diede De Groot (NED) [2]/Yui Kamiji (JPN) [2]
Quad Wheelchair Doubles - Final
Andy Lapthorne (GBR) [1]/David Wagner (USA) [1] vs. Dylan Alcott (AUS) [2]/Heath Davidson (AUS) [2]

Court 10 11:00 AM
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Emily Appleton (GBR) [4] vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [7]
Junior Boys' Singles - Quarterfinals
Yshai Oliel (ISR) [4] vs. Menelaos Efstathiou (CYP)
Junior Girls' Singles - Quarterfinals
Zeel Desai (IND) vs. Elena Rybakina (RUS) [16]
Junior Girls' Doubles - Semifinals
Caty McNally (USA) [5]/Natasha Subhash (USA) [5] vs. Bianca Vanessa Andreescu (CAN) [3]/Carson Branstine (USA) [3]

TBA 5:00 PM
Not Before: 5:00 PM
Mixed Doubles - Quarterfinals
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Mike Bryan (USA) [1] vs. Elina Svitolina (UKR)/Chris Guccione (AUS)
Not Before: 5:00 PM
Mixed Doubles - Quarterfinals
Martina Hingis (SUI)/Leander Paes (IND) vs. Samantha Stosur (AUS)/Sam Groth (AUS)