Thursday, July 12, 2018

WIMBLEDON DAY 10 ORDER OF PLAY THURSDAY JULY 12th 2018

Wimbledon 2018
WIMBLEDON DAY 10 ORDER OF PLAY THURSDAY JULY 12th 2018

CENTRE COURT
1:00PM
LADIES' SINGLES - SEMI-FINALS
J. Ostapenko (LAT) vs A. Kerber (GER)
LADIES' SINGLES - SEMI-FINALS
J. Goerges (GER) vs S. Williams (USA)
MIXED DOUBLES - QUARTER-FINALS
J. Clarke (GBR) /H. Dart (GBR) vs J. Cabal (COL)/A. Spears (USA)

NO.1 COURT 1:00PM
GENTLEMEN'S DOUBLES - SEMI-FINALS
R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL) vs F. Nielsen (DEN) /J. Salisbury (GBR)
MIXED DOUBLES - QUARTER-FINALS
J. Rojer (NED) /D. Schuurs (NED) vs J. Murray (GBR) /V. Azarenka (BLR)
MIXED DOUBLES - QUARTER-FINALS
M. Venus (NZL) /K. Srebotnik (SLO) vs I. Dodig (CRO) /L. Chan (TPE)

NO.2 COURT11:30A M
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
J. Delgado (GBR) /J. Marray (GBR) vs T. Enqvist (SWE) /T. Johansson (SWE)
NOT BEFORE: 12:30PM
GENTLEMEN'S DOUBLES - SEMI-FINALS
D. Inglot (GBR) /F. Skugor (CRO) vs M. Bryan (USA)/J. Sock (USA)
GIRLS' SINGLES - QUARTER-FINALS
I. Swiatek (POL) vs E. Raducanu (GBR)

NO.3 COURT 11:30AM
LADIES' INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
T. Austin (USA) /A. Keothavong (GBR) vs I. Majoli (CRO) /S. Sfar (TUN)
GENTLEMEN'S SENIOR INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
W. Ferreira (RSA) /M. Woodforde (AUS) vs P. McEnroe (USA) /J. Tarango (USA)
GENTLEMEN'S SENIOR INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
M.J. Bates (GBR) /A. Castle (GBR) vs J. Eltingh (NED) /P. Haarhuis (NED)
GENTLEMEN'S SENIOR INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
J. Bjorkman (SWE) /T.A. Woodbridge (AUS) vs M. Bahrami (IRI) /G. Ivanisevic (CRO)

COURT 12 11:00AM
BOYS' SINGLES - QUARTER-FINALS
A. Matusevich (GBR) vs T. Mu (CHN)
BOYS' SINGLES - QUARTER-FINALS
J. Draper (GBR) vs L. Musetti (ITA)
BOYS' SINGLES - QUARTER-FINALS
N. Mejia (COL) vs G. Soares Klier Junior (BRA)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
V. Allen (GBR) /D. Martins (GBR) vs Y. Naito (JPN)/N. Sato (JPN)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
T. Mu (CHN) /L. Zima (GER) vs N. Mejia (COL) /O. Styler (CZE)

COURT 18 11:00AM
GIRLS' SINGLES - QUARTER-FINALS
X. Wang (CHN) vs C Gauff (USA)
GIRLS' SINGLES - QUARTER-FINALS
X. Wang (CHN) vs V. Dema (UKR)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
M. Carle (ARG) /C Gauff (USA) vs S. Lansere (RUS) /K. Rakhimova (RUS)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
X. Wang (CHN) /X. Wang (CHN) vs L. Kung (SUI) /J. Zuger (SUI)

COURT 5 11:00AM
GIRLS' SINGLES - QUARTER-FINALS
L. Kung (SUI) vs C. McNally (USA)
BOYS' SINGLES - QUARTER-FINALS
C. Tseng (TPE) vs T. Hilderbrand (USA)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
C. Burel (FRA) /D. Parry (FRA) vs L. Fernandez (CAN) /G. Price (USA)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
R. Ho (TPE) /C. Tseng (TPE) vs R. Hijikata (AUS)/ N. Tajima (JPN)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
Y. Erel (TUR) /O. Virtanen (FIN) vs T. Droguet (FRA) /S. Ivanov (BUL)

COURT 8 11:00AM
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
J. Forejtek (CZE) /D. Svrcina (CZE) vs B. Nakashima (USA) /T. Zink (USA)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
D. Hewitt (USA) /P. Stearns (USA) vs T. Naklo (THA) /M. Sawangkaew (THA)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
J. De Jong (NED)/ D. Wenger (SUI) vs A. McHugh (GBR)/T. Skatov (KAZ)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
L. Musetti (ITA) /D. Wassermann (NED) vs J. Story (GBR) /H. Wendelken (GBR)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
F. Curmi (MLT) /V. Dema (UKR) vs C. McNally (USA) /W. Osuigwe (USA)

COURT 11 11:00AM
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
T. Boyer (USA) /W. Woodall (USA) vs M. Pucinelli De Almeida (BRA) /J. Reis Da Silva (BRA)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
G. Drummy (IRL) /A. Noel (USA) vs A. Bissett (GBR) /M. Cross (GBR)
GIRLS' DOUBLES - SECOND ROUND
S. Kartal (GBR) /E. Richardson (GBR) vs J. Garland (TPE) /E. Liang (TPE)
BOYS' DOUBLES - SECOND ROUND
S. Danilov (RUS) /H. Von Der Schulenburg (SUI) vs H. Gaston (FRA) /C. Tabur (FRA)

COURT 14 11:00AM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
S. Kunieda (JPN) vs G. Fernandez (ARG)
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
N. Peifer (FRA) vs S. Olsson (SWE)
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
K. Kruger (GER) vs K. Montjane (RSA)
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
M. Buis (NED) vs Y. Kamiji (JPN)

COURT 17 11:00AM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
G. Reid (GBR) vs J. Gerard (BEL)
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
S. Houdet (FRA) vs A. Hewett (GBR)
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
D. De Groot (NED) vs S. Ellerbrock (GER)
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - QUARTER-FINALS
L. Shuker (GBR) vs A. Van Koot (NED)

TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 5:00PM
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
T. Haas (GER) /M. Philippoussis (AUS) vs F. Gonzalez (CHI) /S. Grosjean (FRA)
NOT BEFORE: 5:00PM
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
J. Gimelstob (USA) /R. Hutchins (GBR) vs A. Clement (FRA) /M. MacLagan (GBR)