Showing posts with label Order of Play. Show all posts
Showing posts with label Order of Play. Show all posts

Saturday, August 27, 2016

Winston-Salem Order of Play Saturday August 27th 2016

Winston-Salem Order of Play Saturday August 27th 2016

CENTER COURT 11:30 AM
F
(WC)Andre Begemann/eander Paes VS Guillermo Garcia-Lopez/Henri Kontinen
NOT BEFORE 2:00 PM
F
(16)Pablo Carreno Busta VS (2) WC Roberto Bautista Agut

Friday, August 26, 2016

US Open Qualy Day 4 Order of Play Friday August 26th 2016

US Open Qualy Day 4 Order of Play Friday August 26th 2016

COURT 17 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Kristie Ahn (USA) vs. Elise Mertens (BEL) [27]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Alison Van Uytvanck (BEL) [7] vs. Catherine Bellis (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Christian Harrison (USA) vs. Steven Diez (CAN)

COURT 5 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Ryan Harrison (USA) [11] vs. Henri Laaksonen (SUI)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Risa Ozaki (JPN) [10] vs. Jessica Pegula (USA) [28]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Taylor Townsend (USA) vs. Jennifer Brady (USA) [18]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 3:30 PM
Alessandro Giannessi (ITA) vs. Tobias Kamke (GER) [22]

COURT 13 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Guilherme Clezar (BRA) vs. Alexander Sarkissian (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Donna Vekic (CRO) [4] vs. Nadia Podoroska (ARG)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Myrtille Georges (FRA) vs. Antonia Lottner (GER)

COURT 4 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Ana Bogdan (ROU) [11] vs. Francoise Abanda (CAN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Jozef Kovalik (SVK) [15] vs. Marco Chiudinelli (SUI) [27]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 3:30 PM
Radek Stepanek (CZE) [9] vs. Axel Michon (FRA)

COURT 6 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Daniel Brands (GER) vs. Guido Andreozzi (ARG) [19]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 12:30 PM
Lorenzo Giustino (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Steve Darcis (BEL) [6] vs. Enrique Lopez-Perez (ESP)

COURT 9 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Montserrat Gonzalez (PAR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Jan Satral (CZE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 3:30 PM
Tatjana Maria (GER) [15] vs. Laura Robson (GBR)

COURT 11 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Richel Hogenkamp (NED) vs. Asia Muhammad (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 12:30 PM
Karen Khachanov (RUS) [3] vs. Noah Rubin (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Kristina Kucova (SVK) [1] vs. Sara Sorribes ormo (ESP) [25]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Mischa Zverev (GER) [16] vs. Sekou Bangoura (USA)

COURT 12 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Mandy Minella (LUX) [6] vs. Eri Hozumi (JPN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Ying-Ying Duan (CHN) [2] vs. Rebecca Peterson (SWE) [24]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Jared Donaldson (USA) [14] vs. Santiago Giraldo (COL) [18]

COURT 14 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Thomas Fabbiano (ITA) [8] vs. Alejandro Gonzalez (COL)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 12:30 PM
Pedja Krstin (SRB) vs. Saketh Myneni (IND) [26]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 3:00 PM
Yafan Wang (CHN) vs. Xinyun Han (CHN) [19]

COURT 15 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Elitsa Kostova (BUL) [26]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 12:30 PM
Matthias Bachinger (GER) vs. Ilya Ivashka (BLR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R3
Not Before: 2:00 PM
Jana Cepelova (SVK) [12] vs. Barbara Haas (AUT) [29]

Winston-Salem Order of Play Friday August 26th 2016

Winston-Salem Order of Play Friday August 26th 2016

CENTER COURT 3:00 PM
SF
(9)Viktor Troicki VS (2) WC Roberto Bautista Agut
SF
Guillermo Garcia-Lopez/Henri Kontinen VS (2)Mate Pavic/Michael Venus
NOT BEFORE 7:00 PM
SF
John Millman VS (16)Pablo Carreno Busta
SF
(WC)Andre Begemann/Leander Paes VS (3)Robert Lindstedt/Aisam-Ul-Haq Qureshi

Thursday, August 25, 2016

US Open Qualy Day 3 Order of Play Thursday August 25th 2016

US Open Qualy Day 3 Order of Play Thursday August 25th 2016

COURT 17 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Ryan Harrison (USA) [11] vs. Joris De Loore (BEL)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Tim Smyczek (USA) [10] vs. Guilherme Clezar (BRA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Catherine Bellis (USA) vs. Grace Min (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Taylor Townsend (USA) vs. Olga Savchuk (UKR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Radek Stepanek (CZE) [9] vs. Amir Weintraub (ISR)

COURT 5 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Eri Hozumi (JPN) vs. Amanda Anisimova (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
An-Sophie Mestach (BEL) vs. Jessica Pegula (USA) [28]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Ryan Shane (USA) vs. Ilya Ivashka (BLR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Myrtille Georges (FRA) vs. Melanie Oudin (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Reilly Opelka (USA) vs. Santiago Giraldo (COL) [18]

COURT 13 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Tristan Lamasine (FRA) vs. Marco Chiudinelli (SUI) [27]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Alexander Sarkissian (USA) vs. Quentin Halys (FRA) [25]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Dennis Novikov (USA) [13] vs. Pedja Krstin (SRB)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Konstantin Kravchuk (RUS) [2] vs. Christian Harrison (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Tatjana Maria (GER) [15] vs. Ipek Soylu (TUR)

COURT 4 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Jozef Kovalik (SVK) [15] vs. Marko Tepavac (SRB)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Shuko Aoyama (JPN) vs. Elitsa Kostova (BUL) [26]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Ying-Ying Duan (CHN) [2] vs. Miyu Kato (JPN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Yuxuan Zhang (CHN) vs. Barbara Haas (AUT) [29]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Axel Michon (FRA) vs. Go Soeda (JPN) [30]

COURT 6 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Amandine Hesse (FRA) vs. Francoise Abanda (CAN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Donna Vekic (CRO) [4] vs. Alizé Lim (FRA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Lorenzo Giustino (ITA) vs. Di Wu (CHN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Julia Glushko (ISR) vs. Jennifer Brady (USA) [18]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Yafan Wang (CHN) vs. Valeriya Strakhova (UKR)

COURT 8 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Thomas Fabbiano (ITA) [8] vs. Yannik Reuter (BEL)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Jovana Jaksic (SRB) vs. Nadia Podoroska (ARG)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Matthew Barton (AUS) vs. Jan Satral (CZE)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Jana Cepelova (SVK) [12] vs. Paula Kania (POL)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Laura Robson (GBR) vs. Isabella Shinikova (BUL) [31]

COURT 9 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Daniel Brands (GER) vs. Frank Dancevic (CAN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Karen Khachanov (RUS) [3] vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Tara Moore (GBR) vs. Antonia Lottner (GER)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Yuichi Sugita (JPN) [1] vs. Alessandro Giannessi (ITA)

COURT 11 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Montserrat Gonzalez (PAR) vs. Ivana Jorovic (SRB) [32]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Asia Muhammad (USA) vs. Cindy Burger (NED)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Mitchell Krueger (USA) vs. Saketh Myneni (IND) [26]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Noah Rubin (USA) vs. Michael Berrer (GER) [28]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Jared Donaldson (USA) [14] vs. Jordi Samper-Montana (ESP)

COURT 12 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Kai-Lin Zhang (CHN) [5] vs. Kristie Ahn (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Jurgen Melzer (AUT) vs. Guido Andreozzi (ARG) [19]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Tereza Smitkova (CZE) vs. Rebecca Peterson (SWE) [24]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Usue Maitane Arconada (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) [25]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Sekou Bangoura (USA) vs. Thiemo de Bakker (NED) [32]

COURT 14 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Mandy Minella (LUX) [6] vs. Aryna Sabalenka (BLR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Kristyna Pliskova (CZE) [16] vs. Aleksandra Krunic (SRB)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Marton Fucsovics (HUN) vs. Maximo Gonzalez (ARG) [29]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Steven Diez (CAN) vs. Blaz Kavcic (SLO)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Arina Rodionova (AUS) vs. Xinyun Han (CHN) [19]

COURT 15 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Henri Laaksonen (SUI) vs. Laslo Djere (SRB)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Risa Ozaki (JPN) [10] vs. Na-Lae Han (KOR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Joao Souza (BRA) [12] vs. Matthias Bachinger (GER)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Steve Darcis (BEL) [6] vs. Duckhee Lee (KOR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Dmitry Popko (KAZ) vs. Tobias Kamke (GER) [22]

COURT 16 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Alejandro Gonzalez (COL) vs. Albert Montanes (ESP) [21]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Fangzhou Liu (CHN) vs. Richel Hogenkamp (NED)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Alison Van Uytvanck (BEL) [7] vs. Lucie Hradecka (CZE)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Vincent Millot (FRA) vs. Enrique Lopez-Perez (ESP)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Mischa Zverev (GER) [16] vs. Miljan Zekic (SRB)

COURT P6 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Ana Bogdan (ROU) [11] vs. Ysaline Bonaventure (BEL)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Sesil Karatantcheva (BUL) vs. Elise Mertens (BEL) [27]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Aleksandr Nedovyesov (KAZ) vs. Darian King (BAR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R2
Kristina Kucova (SVK) [1] vs. Alexandra Panova (RUS)

Winston-Salem Order of Play Thursday August 25th 2016

Winston-Salem Order of Play Thursday August 25th 2016

CENTER COURT 3:00 PM
QF
(1)Richard Gasquet VS John Millman
NOT BEFORE 5:00 PM
QF
Yen-Hsun Lu VS (2) WC Roberto Bautista Agut
NOT BEFORE 7:00 PM
QF
(9)Viktor Troicki VS (15)Fernando Verdasco
QF
(3)Robert Lindstedt/Aisam-Ul-Haq Qureshi VS (PR)Marin Draganja/Dominic Inglot

COURT 2 3:00 PM
QF
(1)Lukasz Kubot/Nenad Zimonjic VS (WC)Andre Begemann/Leander Paes
QF
(16)Pablo Carreno Busta VS (12)Andrey Kuznetsov

Wednesday, August 24, 2016

US Open Qualy Day 2 Order of Play Wednesday August 24th 2016

US Open Qualy Day 2 Order of Play Wednesday August 24th 2016

COURT 17 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Kimmer Coppejans (BEL) vs. Ryan Shane (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Kristina Kucova (SVK) [1] vs. Sachia Vickery (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Steve Darcis (BEL) [6] vs. Tommy Paul (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Reilly Opelka (USA) vs. Edouard Roger-Vasselin (FRA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Caroline Dolehide (USA) vs. Melanie Oudin (USA)

COURT 5 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jamie Loeb (USA) vs. Tereza Smitkova (CZE)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Grace Min (USA) vs. Julia Boserup (USA) [21]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Elizaveta Kulichkova (RUS) [9] vs. Taylor Townsend (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Daniel Nguyen (USA) vs. Amir Weintraub (ISR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Nicole Frenkel (USA) vs. Ipek Soylu (TUR)

COURT 13 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Noah Rubin (USA) vs. Yan Bai (CHN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Not Before: 12:00 PM
Blaz Kavcic (SLO) vs. Austin Krajicek (USA) [23]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Marina Erakovic (NZL) [8] vs. Yafan Wang (CHN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Radek Stepanek (CZE) [9] vs. Franko Skugor (CRO)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Su Jeong Jang (KOR) vs. Laura Robson (GBR)

COURT 4 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Joao Souza (BRA) [12] vs. Andrew Whittington (AUS)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Alison Van Uytvanck (BEL) [7] vs. Alla Kudryavtseva (RUS)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Enrique Lopez-Perez (ESP) vs.Marco T rungelliti (ARG) [17]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Yuxuan Zhang (CHN) vs. Sophie Chang (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Dennis Novak (AUT) vs. Thiemo de Bakker (NED) [32]

COURT 6 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Marina Melnikova (RUS) vs Miyu Kato (JPN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Yuichi Sugita (JPN) [1] vs. Alexandre Sidorenko (FRA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Dmitry Popko (KAZ) vs. Hiroki Moriya (JPN)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Marius Copil (ROU) vs. Go Soeda (JPN) [30]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Tatjana Maria (GER) [15] vs. Jesika Maleckova (CZE)

COURT 8 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Ying-Ying Duan (CHN) [2] vs. Ons Jabeur (TUN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Kai-Chen Chang (TPE) vs. Lucie Hradecka (CZE)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Vincent Millot (FRA) vs. Mathias Bourgue (FRA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Constant Lestienne (FRA) vs. Axel Michon (FRA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Lesley Kerkhove (NED) vs. Isabella Shinikova (BUL) [31]

COURT 9 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Matthias Bachinger (GER) vs. Pedro Sousa (POR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Karen Khachanov (RUS) [3] vs. Mirza Basic (BIH)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Paula Cristina Goncalves (BRA) vs. Arina Rodionova (AUS)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Sherazad Reix (FRA) vs. Paula Kania (POL)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Antonia Lottner (GER) vs. Amra Sadikovic (SUI) [23]

COURT 11 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Usue Maitane Arconada (USA) vs. Ya-Hsuan Lee (TPE)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Christian Harrison (USA) vs. Luke Saville (AUS)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Anastasia Pivovarova (RUS) vs. Jennifer Brady (USA) [18]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jared Donaldson (USA) [14] vs. Eduardo Struvay (COL)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Sekou Bangoura (USA) vs. Gonzalo Lama (CHI)

COURT 12 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Stefan Kozlov (USA) vs. Michael Berrer (GER) [28]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Catherine Bellis (USA) vs. Lina Gjorcheska (MKD)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
John-Patrick Smith (AUS) vs. Tobias Kamke (GER) [22]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Andreea Mitu (ROU) vs. Barbara Haas (AUT) [29]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Mischa Zverev (GER) [16] vs. Andrey Golubev (KAZ)

COURT 14 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Rebecca Peterson (SWE) [24]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Alexandra Panova (RUS) vs. Susanne Celik (SWE)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jose Statham (NZL) vs. Duckhee Lee (KOR)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Julia Glushko (ISR) vs. Miharu Imanishi (JPN)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Misa Eguchi (JPN) [14] vs. Myrtille Georges (FRA)

COURT 15 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Steven Diez (CAN) vs. Antal Van Der Duim (NED)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Alessandro Giannessi (ITA) vs. Ramkumar Ramanathan (IND)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Valeriya Strakhova (UKR) vs. Dinah Pfizenmaier (GER)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jana Cepelova (SVK) [12] vs. Maryna Zanevska (UKR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Andrey Rublev (RUS) vs. Miljan Zekic (SRB)

COURT 16 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Ilya Ivashka (BLR) vs. Nicolas Kicker (ARG) [20]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Aslan Karatsev (RUS)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Polina Leykina (RUS) vs. Olga Savchuk (UKR)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Pere Riba (ESP) vs. Jordi Samper-Montana (ESP)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Tereza Mrdeza (CRO) vs. Tara Moore (GBR)

COURT P6 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Sabina Sharipova (UZB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) [25]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Konstantin Kravchuk (RUS) [2] vs. Stefano Napolitano (ITA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jil Teichmann (SUI) vs. Xinyun Han (CHN) [19]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Marcelo Arevalo (ESA) vs. Santiago Giraldo (COL) [18]

Tuesday, August 23, 2016

Winston-Salem Wednesday Order of Play August 24th 2016

Winston-Salem Wednesday Order of Play August 24th 2016

CENTER COURT 3:00 PM
3RD RD
(1)Richard Gasquet VS Stephane Robert
NOT BEFORE 5:00 PM / POSSIBLE COURT CHANGE
3RD RD
(12)Andrey Kuznetsov VS Jiri Vesely or Kevin Anderson
NOT BEFORE 7:00 PM / POSSIBLE COURT CHANGE
3RD RD
Fernando Verdasco or Taylor Fritz VS Lukas Rosol or Steve Johnson
3RD RD
(6)Sam Querrey VS Viktor Troicki

COURT 2 3:00 PM
3RD RD
(WC)Bjorn Fratangelo VS John Millman
3RD RD
(3)Pablo Cuevas VS (16)Pablo Carreno Busta
NOT BEFORE 7:00 PM / POSSIBLE COURT CHANGE
3RD RD
(14)Marcos Baghdatis VS (2) WC Roberto Bautista Agut
QF
Andrey Kuznetsov/Stephane Robert VS (2)Mate Pavic/Michael Venus

COURT 3 3:00 PM
3RD RD
Diego Schwartzman VS Yen-Hsun Lu
QF
Guillermo Garcia-Lopez/Henri Kontinen VS Jonathan Erlich/Santiago Gonzalez

US Open Qualy Day 1 Order of Play Tuesday August 23rd 2016

US Open Qualy Day 1 Order of Play Tuesday August 23rd 2016

COURT 17 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jessica Pegula (USA) [28] vs. Nigina Abduraimova (UZB)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Alexander Sarkissian (USA) vs. Gregoire Barrere (FRA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Sofia Shapatava (GEO) vs. Asia Muhammad (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jurgen Melzer (AUT) vs. Tennys Sandgren (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Dennis Novikov (USA) [13] vs. Federico Gaio (ITA)

COURT 5 11:00 AM
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Yannik Reuter (BEL) vs. Vasil Kirkov (USA)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Kristie Ahn (USA) vs. Francesca Di Lorenzo (USA)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Tim Smyczek (USA) [10] vs. Alexander Kudryavtsev (RUS)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Darian King (BAR) vs. Grega Zemlja (SLO) [31]
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Jan Satral (CZE) vs. Christopher Eubanks (USA)

COURT 13 11:00 AM
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Tamira Paszek (AUT) [3]
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Sesil Karatantcheva (BUL) vs. Rebecca Sramkova (SVK)
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Tristan Lamasine (FRA) vs. Jurgen Zopp (EST)
WOMEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Donna Vekic (CRO) [4] vs. Ksenia Lykina (RUS )
MEN'S QUALIFYING SINGLES - R1
Nikoloz Basilashvili (GEO) [5] vs. Matthew Barton (AUS)

Monday, August 22, 2016

Winston-Salem Tuesday Order of Play August 23rd 2016

Winston-Salem Tuesday Order of Play August 23rd 2016

CENTER COURT 3:00 PM
2ND RD
Aljaz Bedene VS (2) WC Roberto Bautista Agut
NOT BEFORE 5:00 PM
2ND RD
(6)Sam Querrey VS Guillermo Garcia-Lopez
NOT BEFORE 7:00 PM
2ND RD
Jiri Vesely VS (5)Kevin Anderson
2ND RD
Lukas Rosol VS (4)Steve Johnson

COURT 2 3:00 PM
2ND RD
(7)Gilles Simon VS Diego Schwartzman
2ND RD
(14)Marcos Baghdatis VS Donald Young
2ND RD
Kyle Edmund VS (9)Viktor Troicki
2ND RD
(15)Fernando Verdasco VS Taylor Fritz

COURT 3 3:00 PM
2ND RD
(11)Paolo Lorenzi VS (WC)Bjorn Fratangelo
2ND RD
(3)Pablo Cuevas VS Malek Jaziri or Radu Albot
2ND RD
Yen-Hsun Lu VS (10)Joao Sousa
1ST RD
Chris Guccione/Andre Sa VS (WC)Andre Begemann/Leander Paes

COURT 4 3:00 PM
2ND RD
(12)Andrey Kuznetsov vs Mikhail Youzhny
2ND RD
Yoshihito Nishioka or John Millman VS (8)Albert Ramos-Vinolas

COURT 5 3:00 PM
2ND RD
Jan-Lennard Struff VS (16)Pablo Carreno Busta
1ST RD
(3)Robert Lindstedt/Aisam-Ul-Haq Qureshi VS (WC)Skander Mansouri/Christian Seraphim
1ST RD
Paolo Lorenzi/Julio Peralta VS Andrey Kuznetsov/Stephane Robert

Winston-Salem Monday Order of Play August 22nd 2016

Winston-Salem Monday Order of Play August 22nd 2016

CENTER COURT 3:00 PM
1ST RD
Donald Young VS Pierre-Hugues Herbert
1ST RD
Taylor Fritz VS (WC)Frances Tiafoe
NOT BEFORE 7:00 PM
2ND RD
(1)Richard Gasquet VS Daniel Evans
1ST RD
Jonathan Erlich/Santiago Gonzalez VS (4)Eric Butorac/Scott Lipsky

COURT 2 3:00 PM
1ST RD
Kyle Edmund VS (WC)Rajeev Ram
1ST RD
Victor Estrella Burgos VS Lukas Rosol
1ST RD
Damir Dzumhur VS Guillermo Garcia-Lopez
2ND RD
Stephane Robert VS (13)Federico Delbonis

COURT 3 3:00 PM
1ST RD
(Q)James Duckworth VS Mikhail Youzhny
1ST RD
Malek Jaziri VS (Q)Radu Albot
1ST RD
(Q)Yoshihito Nishioka VS John Millman
1ST RD
(1)Lukasz Kubot/Nenad Zimonjic VS Nicholas Monroe/Donald Young

COURT 4 3:00 PM
1ST RD
Jiri Vesely VS (LL)Tim Van Rijthoven
1ST RD
Diego Schwartzman VS Mikhail Kukushkin

COURT 5 3:00 PM
1ST RD
Aljaz Bedene VS (Q)James McGee
1ST RD
Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop VS (PR)Marin Draganja/Dominic Inglot
1ST RD
Guillermo Duran/David Marrero VS (2)Mate Pavic/Michael Venus

Friday, August 19, 2016

Cincinnati Order of Play Friday August 19th 2016 - Western & Southern Open

Cincinnati Order of Play Friday August 19th 2016 - Western & Southern Open

CENTER COURT 11:00 AM
QF
Grigor Dimitrov vs Steve Johnson
NOT BEFORE 1:00 PM
QF
(9)Carla Suárez Navarro VS (2)Angelique Kerber
NOT BEFORE 2:00 PM
QF
(12)Marin Cilic vs Borna Coric
NOT BEFORE 7:00 PM
QF
(5)Agnieszka Radwanska VS (3)Simona Halep
NOT BEFORE 8:30 PM
QF
(1)Andy Murray VS Bernard Tomic

GRANDSTAND 11:00 AM
QF
(15)Karolina Pliskova VS (7)Svetlana Kuznetsova
NOT BEFORE 1:00 PM
QF
(4)Milos Raonic vs (8)Dominic Thiem
NOT BEFORE 2:30 PM
QF
(4)Garbiñe Muguruza VS (Q)Timea Babos
NOT BEFORE 4:30 PM
QF
(6)Raquel Atawo/Abigail Spears VS (2)Hao-Ching Chan/Yung-Jan Chan
NOT BEFORE 6:00 PM
QF
Treat Huey/Max Mirnyi VS (2)Bob Bryan/Mike Bryan

STADIUM 3 11:00 AM
QF
(5)Jean-Julien Rojer/Horia Tecau vs (3)Jamie Murray/Bruno Soares
2ND RD
(2)Bob Bryan/Mike Bryan vs Lucas Pouille/Jo-Wilfried Tsonga
QF
(6)Daniel Nestor/Vasek Pospisil vs (1)Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
QF
(4)Ivan Dodig/Marcelo Melo VS (8)aven Klaasen/Rajeev Ram

COURT 9 11:00 AM
2ND RD
(7)Sania Mirza/Barbora Strycova VS Christina Mchale/Maria Sanchez
QF
Vania King/Monica Niculescu VS (5)Julia Goerges/Karolina Pliskova
QF
(4)Martina Hingis/CoCo Vandeweghe VS Sara Errani/Carla Suárez Navarro
QF
(7)Sania Mirza/Barbora Strycova VS (3)Timea Babos/Yaroslava Shvedova

Thursday, August 18, 2016

Cincinnati Order of Play Thursday August 18th 2016 - Western & Southern Open

Cincinnati Order of Play Thursday August 18th 2016 - Western & Southern Open

CENTER COURT 11:00 AM
3RD RD
Grigor Dimitrov vs (2)Stan Wawrinka
NOT BEFORE 1:00 PM
3RD RD
(Q)Daria Gavrilova VS (3)Simona Halep WTA
3RD RD
Borna Coric VS (3)Rafael Nadal
NOT BEFORE 7:00 PM
3RD RD
(1)Andy Murray VS Kevin Anderson
NOT BEFORE 8:30 PM
3RD RD
(5)Agnieszka Radwanska VS (10)Johanna Konta WTA

GRANDSTAND 11:00 AM
3RD RD
(LL)Misaki Doi VS (15)Karolina Pliskova WTA
3RD RD
(7)Jo-Wilfried Tsonga VS Steve Johnson
3RD RD
Barbora Strycova VS (2)Angelique Kerber WTA
3RD RD
(4)Milos Raonic VS (Q)Yuichi Sugita
NOT BEFORE 7:00 PM
3RD RD
(6)Tomas Berdych VS (12)Marin Cilic
2ND RD
María Irigoyen-Oksana Kalashnikova VS (2)Hao-Ching Chan-Yung-Jan Chan WTA

STADIUM 3 11:00 AM
2ND RD
(5)Jean-Julien Rojer-Horia Tecau vs Dominic Inglot-Marcin Matkowski
NOT BEFORE 1:00 PM
2ND RD
Pablo Cuevas-Marcel Granollers VS (3)Jamie Murray-Bruno Soares
3RD RD
Bernard Tomic VS (5)Kei Nishikori
NOT BEFORE 5:00 PM
3RD RD
(Q)Timea Babos VS (8)Dominika Cibulkova WTA
NOT BEFORE 7:00 PM
3RD RD
(4)Garbiñe Muguruza VS (16)Anastasia Pavlyuchenkova WTA
2ND RD
Milos Raonic-Nenad Zimonjic VS (8)Raven Klaasen-Rajeev Ram

COURT 9 11:00 AM
1ST RD
(6)Raquel Atawo-Abigail Spears VS Gabriela Dabrowski-María José Martínez Sánchez WTA
3RD RD
(6)Roberta Vinci VS (9)Carla Suárez Navarro WTA
3RD RD
(12)Timea Bacsinszky VS (7)Svetlana Kuznetsova WTA
NOT BEFORE 2:00 PM
2ND RD
(7)Rohan Bopanna-Florin Mergea VS Treat Huey-Max Mirnyi
1ST RD
Bernard Tomic-Viktor Troicki vs Steve Johnson-Sam Querrey
2ND RD
(4)Martina Hingis-CoCo Vandeweghe VS Kiki Bertens-Johanna Larsson WTA

COURT 4 11:00 AM
1ST RD
(WC)Lauren Davis-Varvara Lepchenko VS Christina Mchale-Maria Sanchez WTA
2ND RD
(WC)Eric Butorac-Taylor Fritz VS (6)Daniel Nestor-Vasek Pospisil
2ND RD
Anna-Lena Groenefeld-Kveta Peschke VS (5)Julia Goerges-Karolina Pliskova WTA
1ST RD
Lucas Pouille-Jo-Wilfried Tsonga VS Henri Kontinen-John Peers
2ND RD
Anabel Medina Garrigues -Arantxa Parra Santonja VS (3)Timea Babos-Yaroslava Shvedova WTA
COURT 6 NOT BEFORE 3:00 PM / WTA TBF 4/6 0/0
1ST RD
(WC)Daria Gavrilova-Daria Kasatkina VS Eri Hozumi-Miyu Kato WTA
1ST RD
(7)Sania Mirza-Barbora Strycova VS Darija Jurak-Anastasia Rodionova WTA
NOT BEFORE 3:00 PM / WTA - TO BE ARRANGED
2ND RD
Raquel Atawo-Abigail Spears or Gabriela Dabrowski-María José Martínez Sánchez VS Daria Gavrilova-Daria Kasatkina or Eri Hozumi-Miyu Kato WTA

COURT 10
2ND RD
(1)Caroline Garcia-Kristina Mladenovic VS Vania King-Monica Niculescu WTA
NOT BEFORE 3:00 PM
2ND RD
Sara Errani-Carlas Suarez Navarro vs (8)Yifan Xu-Saisai Zheng WTA
NOT BEFORE 4:30 PM
2ND RD
(1)Pierre-Hugues Herbert-Nicolas Mahut VS (WC)Brian Baker-Ryan Harrison
NOT BEFORE 3:00 PM / WTA - TO BE ARRANGED
2ND RD
Sania Mirza-Barbora Strycova or Darija Jurak-Anastasia Rodionova VS Christina Mchale-Maria Sanchez WTA

Wednesday, August 17, 2016

Cincinnati Order of Play Wednesday August 17th 2016 - Western & Southern Open

Cincinnati Order of Play Wednesday August 17th 2016 - Western & Southern Open

CENTER COURT 11:00 AM
2ND RD
(Q)Annika Beck VS (3)Simona Halep
2ND RD
(WC)Jared Donaldson VS (2)Stan Wawrinka TBF 6/2 0/3
2ND RD
(4)Milos Raonic VS John Isner
2ND RD
Pablo Cuevas VS (3)Rafael Nadal
NOT BEFORE 7:00 PM
2ND RD
Kateryna Bondarenko or Kristina Mladenovic VS (2)Angelique Kerber WTA
NOT BEFORE 8:30 PM
2ND RD
(1)Andy Murray VS Ivo Karlovic or Juan Monaco

GRANDSTAND 11:00 AM
2ND RD
(Q)Mikhail Youzhny VS (5)Kei Nishikori
NOT BEFORE 1:00 PM /
1ST RD
Andrea Petkovic VS Lucie Safarova WTA TBF 1/1
2ND RD
(Q)Donna Vekic VS (10)Johanna Konta WTA
2ND RD
(4)Garbiñe Muguruza VS CoCo Vandeweghe WTA
NOT BEFORE 7:00 PM
2ND RD
(6)Tomas Berdych VS Jiri Vesely or Marcel Granollers

STADIUM 3 11:00 AM
2ND RD
(Q)John Millman VS (8)Dominic Thiem
2ND RD
(7)Jo-Wilfried Tsonga VS (WC)Reilly Opelka
2ND RD
(9)Gael Monfils VS Marcos Baghdatis
2ND RD
(14)Nick Kyrgios VS Borna Coric
NOT BEFORE 7:00 PM
2ND RD
(5)Agnieszka Radwanska VS Andrea Petkovic or Lucie Safarova WTA

COURT 9 11:00 AM
2ND RD
(6)Roberta Vinci VS (LL)Tsvetana Pironkova WTA
1ST RD
(LL)Johanna Larsson VS Irina-Camelia Begu WTA
2ND RD
(16)Feliciano Lopez VS Grigor Dimitrov
2ND RD
(Q)Alison Riske VS (7)Svetlana Kuznetsova WTA
2ND RD
Johanna Larsson or Irina-Camelia Begu VS (8)Dominika Cibulkova WTA

COURT 4 11:00 AM
1ST RD
(Q)Yuichi Sugita VS Alexander Zverev
1ST RD
Ivo Karlovic VS (PR)Juan Monaco TBF 4/6 3/5
2ND RD
(17)Elina Svitolina VS (Q)Daria Gavrilova WTA
2ND RD
(11)David Goffin VS Bernard Tomic
2ND RD
Kevin Anderson VS (13)Richard Gasquet
2ND RD
Yuichi Sugita or Alexander Zverev VS Nicolas Mahut or Roberto Bautista Agut

COURT 6 STARTS AT 11:00 AM
2ND RD
(13)Belinda Bencic VS (Q)Timea Babos WTA
1ST RD
(LL)Viktorija Golubic VS (Q)Kurumi Nara WTA
2ND RD
(Q)Alizé Cornet VS (9)Carla Suárez Navarro WTA
NOT BEFORE 2:00 PM
REMAINING FIRST ROUND - WTA DOUBLES TO BE ARRANGED

COURT 7 STARTS AT 11:00 AM
2ND RD
(LL)Misaki Doi VS (WC)Christina Mchale WTA
1ST RD
(Q)Kateryna Bondarenko VS Kristina Mladenovic WTA TBF 6/7(1) 0/1
2ND RD
(14)Samantha Stosur VS Barbora Strycova WTA
2ND RD
(12)Timea Bacsinszky VS Lesia Tsurenko WTA
NOT BEFORE 2:00 PM
REMAINING FIRST ROUND - ATP DOUBLES TO BE ARRANGED

COURT 10 11:00 AM
1ST RD
Nicolas Mahut VS (15)Roberto Bautista Agut
1ST RD
(Q)Jiri Vesely VS Marcel Granollers TBF 3/3
2ND RD
Steve Johnson VS (PR)Julien Benneteau
2ND RD
(WC)Fernando Verdasco VS (12)Marin Cilic
2ND RD
Viktorija Golubic or Kurumi Nara VS (16)Anastasia Pavlyuchenkova WTA

Friday, August 12, 2016

Rio Olympic Games Day 7 Order of play Friday August 12th 2016

Rio Olympic Games Day 7 Order of play Friday August 12th 2016

CENTRE COURT 12:00
Women's Singles Semifinal
KVITOVA Petra vs PUIG Monica
NB 13:00
Men's Singles Quarterfinal
NADAL Rafael vs BELLUCCI Thomaz
Women's Singles Semifinal
KEYS Madison vs KERBER Angelique
Men's Doubles Gold Medal Match
MERGEA Florin/TECAU Horia vs LOPEZ Marc/NADAL Rafael

COURT 1 12:00
Men's Singles Quarterfinal
JOHNSON Steve vs MURRAY Andy
Men's Singles Quarterfinal
MONFILS Gael vs NISHIKORI Kei
Men's Doubles Bronze Medal Match
JOHNSON Steve/SOCK Jack vs NESTOR Daniel/POSPISIL Vasek
Mixed Doubles Quarterfinal
WILLIAMS Venus/RAM Rajeev vs VINCI Roberta/FOGNINI Fabio
Mixed Doubles Quarterfinal
PEREIRA Teliana/MELO Marcelo vs unknown

COURT 2 12:00
Women's Doubles Semifinal
SAFAROVA Lucie/STRYCOVA Barbora vs MAKAROVA Ekaterina/VESNINA Elena
Men's Singles Quarterfinal
DEL POTRO Juan Martin vs BAUTISTA AGUT Roberto
Mixed Doubles Quarterfinal
WATSON Heather/MURRAY Andy vs MIRZA Sania/BOPANNA Rohan
Women's Doubles Semifinal
BACSINSZKY Timea/HINGIS Martina vs HLAVACKOVA Andrea/HRADECKA Lucie

NB 17:00 ON TBA
Mixed Doubles Quarterfinal
HRADECKA Lucie/STEPANEK Radek vs BEGU Irina-Camelia/TECAU Horia

Wednesday, August 10, 2016

Rio Olympic Games Day 6 Order of play Thursday August 11th 2016

Rio Olympic Games Day 6 Order of play Thursday August 11th 2016

CENTRE COURT STARTS AT 11:00 AM
3RD RD
(3)Rafael Nadal VS (15)Gilles Simon
3RD RD
Fabio Fognini VS (2)Andy Murray
KONTA Johanna vs KERBER Angelique

COURT 1 STARTS AT 11:00 AM
KEYS Madison vs KASATKINA Daria
3RD RD
Thomaz Bellucci VS (8)David Goffin
3RD RD
(6)Gael Monfils VS (9)Marin Cilic

COURT 2 STARTS AT 11:00 AM
3RD RD
Juan Martin del Potro VS (WC)Taro Daniel
SVITOLINA Elina vs KVITOVA Petra
3RD RD
(WC)Andrej Martin VS (4)Kei Nishikori

COURT 3 STARTS AT 11:00 AM
3RD RD
(10)Roberto Bautista Agut VS Gilles Muller
PUIG Monica vs SIEGEMUND Laura
SF
(6)Marc Lopez/Rafael Nadal VS (7)Daniel Nestor/Vasek Pospisil
STOSUR Samantha/PEERS John vs MIRZA Sania/BOPANNA Rohan

COURT 4 STARTS AT 11:00 AM
3RD RD
Evgeny Donskoy VS (12)Steve Johnson
BERTENS Kiki/ROJER Jean-Julien vs WILLIAMS Venus/RAM Rajeev
SF
Steve Johnson/Jack Sock VS (5)Florin Mergea/Horia Tecau

COURT 7 12:00 NOON
BACSINSZKY Timea/HINGIS Martina vs CHAN Hao-Ching/CHAN Yung-Jan
HLAVACKOVA Andrea/HRADECKA Lucie vs KASATKINA Daria/KUZNETSOVA Svetlana

COURT 8 12:00 NOON
SAFAROVA Lucie/STRYCOVA Barbora vs ERRANI Sara/VINCI Roberta
MUGURUZA Garbine/SUAREZ NAVARRO Carla vs MAKAROVA Ekaterina/VESNINA Elena
VINCI Roberta/FOGNINI Fabio vs MLADENOVIC Kristina/HERBERT Pierre-Hugues

TBA
GARCIA Caroline/MAHUT Nicolas vs PEREIRA Teliana/MELO Marcelo
MATTEK-SANDS Bethanie/SOCK Jack vs KONTA Johanna/MURRAY Jamie
MUGURUZA Garbine/NADAL Rafael vs HRADECKA Lucie/STEPANEK Radek
NICULESCU Monica/MERGEA Florin vs SUAREZ NAVARRO Carla/FERRER David
RADWANSKA Agnieszka/KUBOT Lukasz vs BEGU Irina-Camelia/TECAU Horia



Tuesday, August 9, 2016

Rio Olympic Games Day 5 Order of play Wednesday August 10th 2016

Rio Olympic Games Day 5 Order of play Wednesday August 10th 2016

CENTRE COURT 10:45
Women's Singles Quarterfinal
KEYS Madison vs KASATKINA Daria
Men's Singles Third Round
NADAL Rafael vs SIMON Gilles
Men's Singles Third Round
FOGNINI Fabio vs MURRAY Andy
NB 18:45 ON CC
Women's Singles Quarterfinal
SVITOLINA Elina vs KVITOVA Petra
Men's Singles Third Round
MONFILS Gael vs CILIC Marin

COURT 1 11:00
Men's Singles Third Round
DEL POTRO Juan Martin vs DANIEL Taro
NB 12:00 ON COURT 1
Women's Singles Quarterfinal
KONTA Johanna vs KERBER Angelique
Men's Singles Third Round
MARTIN Andrej vs NISHIKORI Kei
Men's Singles Third Round
Unknown vs GOFFIN David
Mixed Doubles First Round
GARCIA Caroline/MAHUT Nicolas vs PEREIRA Teliana/MELO Marcelo

COURT 2 11:00
Mixed Doubles First Round
BERTENS Kiki/ROJER Jean-Julien vs WILLIAMS Venus/RAM Rajeev
Men's Singles Third Round
BAUTISTA AGUT Roberto vs MULLER Gilles
Men's Doubles Semifinal
Unknown vs JOHNSON Steve/SOCK Jack
Men's Doubles Semifinal
To be announed

COURT 3 11:00
Men's Singles Third Round
DONSKOY Evgeny vs JOHNSON Steve
Women's Doubles Quarterfinal
MUGURUZA Garbine/SUAREZ NAVARRO Carla vs MAKAROVA Ekaterina/VESNINA Elena
Women's Singles Quarterfinal
PUIG Monica vs SIEGEMUND Laura
Mixed Doubles First Round
STOSUR Samantha/PEERS John vs MIRZA Sania/BOPANNA Rohan
Mixed Doubles First Round
MATTEK-SANDS Bethanie/SOCK Jack vs KONTA Johanna/MURRAY Jamie

COURT 4 11:00
Women's Doubles Quarterfinal
BACSINSZKY Timea/HINGIS Martina vs CHAN Hao-Ching/CHAN Yung-Jan
Women's Doubles Quarterfinal
SAFAROVA Lucie/STRYCOVA Barbora vs ERRANI Sara/VINCI Roberta
Women's Doubles Quarterfinal
HLAVACKOVA Andrea/HRADECKA Lucie vs KASATKINA Daria/KUZNETSOVA Svetlana
Mixed Doubles First Round
NICULESCU Monica/MERGEA Florin vs SUAREZ NAVARRO Carla/FERRER David
Mixed Doubles First Round
RADWANSKA Agnieszka/KUBOT Lukasz vs BEGU Irina-Camelia/TECAU Horia


NB 18:00 ON TBA
Mixed Doubles First Round
MUGURUZA Garbine/NADAL Rafael vs HRADECKA Lucie/STEPANEK Radek
Mixed Doubles First Round
VINCI Roberta/FOGNINI Fabio vs MLADENOVIC Kristina/HERBERT Pierre-Hugues

Rio Olympic Games Day 4 Order of play Tuesday August 9th 2016

Rio Olympic Games Day 4 Order of play Tuesday August 9th 2016

Center Court 10:45
Women's Singles Third Round
KEYS Madison vs SUAREZ NAVARRO Carla
Men's Singles Second Round
MONACO Juan vs MURRAY Andy
Men's Singles Second Round
NADAL Rafael vs SEPPI Andreas
NB 18:45 ON CC
Women's Singles Third Round
WILLIAMS Serena vs SVITOLINA Elina
Men's Singles Second Round
CUEVAS Pablo vs BELLUCCI Thomaz

COURT 1 11:00
Men's Singles Second Round
FERRER David vs DONSKOY Evgeny
COURT 1 NB 12:30
Women's Singles Third Round
KUZNETSOVA Svetlana vs KONTA Johanna
Women's Singles Third Round
STOSUR Samantha vs KERBER Angelique
Men's Doubles Quarterfinal
MERGEA Florin/TECAU Horia vs unknown
Men's Doubles Quarterfinal
MARACH Oliver/PEYA Alexander vs Unknown

COURT 2 11:00
Women's Singles Third Round
KVITOVA Petra vs MAKAROVA Ekaterina
Women's Singles Third Round
MUGURUZA Garbine vs PUIG Monica
Men's Singles Second Round
PAIRE Benoit vs FOGNINI Fabio
Women's Doubles Second Round
MUGURUZA Garbine/SUAREZ NAVARRO Carla vs FLIPKENS Kirsten/WICKMAYER Yanina
Men's Doubles Quarterfinal
NESTOR Daniel/POSPISIL Vasek vs FOGNINI Fabio/SEPPI Andreas

COURT 3 11:00
Men's Singles Second Round
SUGITA Yuichi vs SIMON Gilles
NB 13:00
Women's Singles Third Round
ERRANI Sara vs KASATKINA Daria
Men's Singles Second Round
SELA Dudi vs GOFFIN David
Men's Doubles Quarterfinal
JOHNSON Steve/SOCK Jack vs BAUTISTA AGUT Roberto/FERRER David

COURT 4 11:00
Women's Singles Third Round
SIEGEMUND Laura vs FLIPKENS Kirsten
Men's Singles Second Round
ELIAS Gastao vs JOHNSON Steve
Women's Doubles Second Round
SAFAROVA Lucie/STRYCOVA Barbora vs BOUCHARD Eugenie/DABROWSKI Gabriela
Women's Doubles Second Round
XU Yifan/ZHENG Saisai vs ERRANI Sara/VINCI Roberta

Court 7 13:00
Women's Doubles Second Round
HLAVACKOVA Andrea/HRADECKA Lucie vs PENG Shuai/ZHANG Shuai
Women's Doubles Second Round
MITU Andreea/OLARU Raluca vs MAKAROVA Ekaterina/VESNINA Elena

Monday, August 8, 2016

Rio Olympic Games Day 3 Order of play Monday August 8th 2016

Rio Olympic Games Day 3 Order of play Monday August 8th 2016

CENTRE COURT
KVITOVA Petra VS WOZNIACKI Caroline
BOUCHARD Eugenie VS KERBER Angelique
2ND RD
Juan Martin del Potro VS Joao Sousa
WILLIAMS Serena vs CORNET Alize
2ND RD
John Millman VS (4)Kei Nishikori

COURT 1
KEYS Madison VS MLADENOVIC Kristina
STOSUR Samantha VS DOI Misaki
2ND RD
(6)Gael Monfils VS Rogerio Dutra Silva
2ND RD
Fabio Fognini/Andreas Seppi VS (WC)Thomaz Bellucci/Andre Sa
2ND RD
(3)Marcelo Melo/Bruno Soares VS Novak Djokovic/Nenad Zimonjic

COURT 2 STARTS AT
KONJUH Ana VS SUAREZ NAVARRO Carla
GARCIA Caroline VS KONTA Johanna
2ND RD
Gilles Muller VS (5)Jo-Wilfried Tsonga
MUGURUZA Garbine VS HIBINO Nao
2ND RD
(6)Marc Lopez /Rafael Nadal VS Juan Martin del Potro/Maximo Gonzalez

COURT 3 STARTS AT
PUIG Monica VS PAVLYUCHENKOVA Anastasia
2ND RD
(10)Roberto Bautista Agut VS Paolo Lorenzi
KUZNETSOVA Svetlana VS NICULESCU Monica
2ND RD
Lukasz Kubot/Marcin Matkowski VS (8)Roberto Bautista Agut/David Ferrer
2ND RD
Oliver Marach/Alexander Peya VS Brian Baker/Rajeev Ram

COURT 4 STARTS AT
2ND RD
Kyle Edmund VS (WC)Taro Daniel
2ND RD
(13)Philipp Kohlschreiber VS (WC)Andrej Martin
WATSON Heather VS SVITOLINA Elina
2ND RD
Juan Sebastian Cabal/Robert Farah VS Steve Johnson/Jack Sock
2ND RD
(7)Daniel Nestor/Vasek Pospisil VS Gastao Elias/Joao Sousa

COURT 5 STARTS AT
BACSINSZKY Timea/HINGIS Martina VS MATTEK-SANDS Bethanie/VANDEWEGHE Coco
MAKAROVA Ekaterina VS SCHMIEDLOVA Anna Karolina
2ND RD
(WC)Radu Albot VS (9)Marin Cilic
STRYCOVA Barbora VS ERRANI Sara
KASATKINA Daria/KUZNETSOVA Svetlana VS DOI Misaki/HOZUMI Eri

COURT 6 STARTS AT
2ND RD
(WC)Santiago Gonzalez/Miguel Angel Reyes-Varela VS (5)Florin Mergea/Horia Tecau
KASATKINA Daria VS ZHENG Saisai
SAFAROVA Lucie VS FLIPKENS Kirsten
ZHANG Shuai VS SIEGEMUND Laura
KONTA Johanna/WATSON Heather VS CHAN Hao-Ching/CHAN Yung-Jan

Sunday, August 7, 2016

Abierto Mexicano Los Cabos Order of Play Monday August 8th 2016

Abierto Mexicano Los Cabos Order of Play Monday August 8th 2016

STADIUM 5:00 PM
1ST RD
(8)Marcel Granollers VS Fernando Verdasco
1ST RD
(WC)Tigre Hank VS Austin Krajicek
NOT BEFORE 9:00 PM
1ST RD
(7)Nicolas Almagro VS Qualifier

GRANDSTAND 5:00 PM
1ST RD
Alexandr Dolgopolov/Sergiy Stakhovsky VS (3)Mariusz Fyrstenberg/Mate Pavic
1ST RD
Qualifier VS (PR)Julien Benneteau
1ST RD
Tim Smyczek VS Tobias Kamke

COURT 1 5:00 PM
1ST RD
Dusan Lajovic VS Thiago Monteiro
1ST RD
Qualifier VS Adrian Mannarino

Rio Olympic Games Day 2 Order of play Sunday August 7th 2016

Rio Olympic Games Day 2 Order of play Sunday August 7th 2016

CENTRE COURT STARTS AT 10:45 AM
1ST RD
Dustin Brown VS Thomaz Bellucci
WILLIAMS Serena VS GAVRILOVA Daria
1ST RD
Viktor Troicki VS (2)Andy Murray
MUGURUZA Garbine VS JANKOVIC Jelena
1ST RD
(1)Novak Djokovic VS Juan Martin del Potro

COURT 1 STARTS AT 11:00 AM
DUQUE-MARINO Mariana VS KERBER Angelique
1ST RD
(3)Rafael Nadal VS Federico Delbonis
GARCIA Caroline VS PEREIRA Teliana
WILLIAMS Serena/WILLIAMS Venus VS SAFAROVA Lucie/STRYCOVA Barbora
1ST RD
(WC)Thomaz Bellucci/Andre Sa VS (2)Andy Murray/Jamie Murray

COURT 2 STARTS AT 11:00 AM
1ST RD
(7)David Ferrer VS Denis Istomin
KVITOVA Petra VS BABOS Timea
STOSUR Samantha VS OSTAPENKO Jelena
1ST RD
(3)Marcelo Melo/Bruno Soares VS (WC)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
1ST RD
(6)Marc Lopez/Rafael Nadal VS Robin Haase//Jean-Julien Rojer

COURT 3 STARTS AT 11:00 AM
1ST RD
Rogerio Dutra Silva VS (WC)Thomas Fabbiano
WOZNIACKI Caroline VS HRADECKA Lucie
1ST RD
(WC)Sam Groth VS (8)David Goffin
VOGT Stephanie VS KONTA Johanna
1ST RD
(1)Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut VS Juan Sebastian Cabal/Robert Farah

COURT 4 STARTS AT 11:00 AM
KUZNETSOVA Svetlana VS WANG Qiang
HIBINO Nao VS BEGU Irina-Camelia
1ST RD
(16)Benoit Paire VS Lukas Rosol
1ST RD
(11)Pablo Cuevas VS Nikoloz Basilashvili
1ST RD
Brian Baker/Rajeev Ram VS (4)Gael Monfils/Jo-Wilfried Tsonga

COURT 5 STARTS AT 11:00 AM
1ST RD
(10)Roberto Bautista Agut VS Andrey Kuznetsov
1ST RD
Joao Sousa VS Robin Haase
LARSSON Johanna VS CORNET Alize
HLAVACKOVA Andrea/HRADECKA Lucie VS SAVCHUK Olga/SVITOLINA Elina


COURT 6 STARTS AT 11:00 AM
PUIG Monica VS HERCOG Polona
DOI Misaki VS SHVEDOVA Yaroslava
(WC)Radu Albot VS Teymuraz Gabashvili
SHVEDOVA Yaroslava/VOSKOBOEVA Galina VS FLIPKENS Kirsten/WICKMAYER Yanina

COURT 7 STARTS AT 11:00 AM
KICHENOK Liudmyla/KICHENOK Nadiia VS XU Yifan/ZHENG Saisai
1ST RD
Yen-Hsun Lu VS Paolo Lorenzi
SIEGEMUND Laura VS PIRONKOVA Tsvetana
JANS-IGNACIK Klaudia/KANIA Paula VS BOUCHARD Eugenie/DABROWSKI Gabriela
BEGU Irina-Camelia/NICULESCU Monica VS CHAN Hao-Ching/CHAN Yung-Jan

COURT 8 STARTS AT 11:00 AM
MEDINA GARRIGUES Anabel/PARRA-SANTONJA Arantxa VS MATTEK-SANDS Bethanie/VANDEWEGHE Coco
1ST RD
Fabio Fognini VS Victor Estrella Burgos
1ST RD
(WC)Philipp Kohlschreiber/Jan-Lennard Struff VS (WC)Andrej Martin/Igor Zelenay
KERBER Angelique/PETKOVIC Andrea VS ERRANI Sara/VINCI Roberta
1ST RD
(7)Daniel Nestor/Vasek Pospisil VS (WC) Marcus Daniell/Michael Venus

COURT 9 STARTS AT 11:00 AM
1ST RD
Gilles Muller VS Jerzy Janowicz
MAKAROVA Ekaterina VS BUYUKAKCAY Cagla
1ST RD
(WC)Julio Peralta/Hans Podlipnik-Castillo VS Steve Johnson/Jack Sock
bABOS Timea/JANI Reka-Luca VS MITU Andreea/OLARU Raluca
1ST RD
(WC)Illya Marchenko/Denys Molchanov VS Fabio Fognini/Andreas Seppi