Wednesday, August 29, 2012

US Open Day 3 Order of Play | Wednesday, August 29 2012


US Open Day 3 Order of Play | Wednesday, August 29 2012

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Victoria Azarenka (BLR)[1] v. Kirsten Flipkens (BEL)

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Singles – 1st Round
Xavier Malisse (BEL) v. John Isner (USA)[9]

3. Women’s Singles – 2nd Round
Laura Robson (GBR) v. Kim Clijsters (BEL)[23]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Maria Sharapova (RUS)[3] v. Lourdes Dominguez Lino (ESP)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Andy Murray (GBR)[3] v. Ivan Dodig (CRO)


Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Kevin Anderson (RSA) v. David Ferrer (ESP)[4]

2. Women’s Singles – 2nd Round
Alize Cornet (FRA) v. Petra Kvitova (CZE)[5]

3. Men’s Singles – 1st Round
Juan Martin Del Potro (ARG)[7] v. T.B.D.

This match may be moved to Arthur Ashe Stadium.Not Before:3:30 PM

4. Women’s Singles – 2nd Round
Edina Gallovits-Hall (ROU) v. Samantha Stosur (AUS)[7]


Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Janko Tipsarevic (SRB)[8] v. Guillaume Rufin (FRA)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Na Li (CHN)[9] v. Casey Dellacqua (AUS)

Not Before:3:00 PM

3. Women’s Doubles – 1st Round
Lindsay Lee-Waters (USA)/Megan Moulton-Levy (USA) v. Serena Williams (USA)/ Venus Williams (USA)

4. Men’s Singles – 1st Round
Benjamin Becker (GER) v. Ryan Harrison (USA)


Court 4 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Aleksandra Wozniak (CAN) v. Lucie Safarova (CZE)[15]

2. Women’s Singles – 2nd Round
Yanina Wickmayer (BEL)[25] v. Pauline Parmentier (FRA)

3. Men’s Singles – 1st Round
Steve Johnson (USA) v. Rajeev Ram (USA)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Steve Darcis (BEL)/David Goffin (BEL) v. Bob Bryan (USA)[2]/ Mike Bryan (USA)[2]

5. Mixed Doubles – 1st Round
Sloane Stephens (USA)/Rajeev Ram (USA) v. Bethanie Mattek-Sands (USA)/ Horia Tecau (ROU)


Court 6 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Cedrik-Marcel Stebe (GER) v. Viktor Troicki (SRB)[29]

2. Men’s Singles – 1st Round
Mikhail Kukushkin (KAZ) v. Jarkko Nieminen (FIN)

3. Men’s Doubles – 1st Round
Bobby Reynolds (USA)/Michael Russell (USA) v. Dennis Novikov (USA)/ Michael Redlicki (USA)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Mahesh Bhupathi (IND)[8]/Rohan Bopanna (IND)[8] v. Matthew Ebden (AUS)/ Bernard Tomic (AUS)


Court 7 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Mikhail Youzhny (RUS)[28] v. Gilles Muller (LUX)

2. Men’s Singles – 1st Round
Tommy Robredo (ESP) v. Andreas Seppi (ITA)[26]

3. Men’s Doubles – 1st Round
James Blake (USA)/Sam Querrey (USA) v. Treat Conrad Huey (PHI)/ Dominic Inglot (GBR)

4. Mixed Doubles – 1st Round
Andrea Petkovic (GER)/Eric Butorac (USA) v. Sania Mirza (IND)/ Colin Fleming (GBR)


Court 8 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Vania King (USA)[5]/Yaroslava Shvedova (KAZ)[5] v. Polona Hercog (SLO)/ Andreja Klepac (SLO)

2. Men’s Singles – 1st Round
Grigor Dimitrov (BUL) v. Benoit Paire (FRA)

3. Women’s Singles – 2nd Round
Anna Tatishvili (GEO) v. Sorana Cirstea (ROU)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)/Albert Ramos (ESP) v. Benoit Paire (FRA)/ Edouard Roger-Vasselin (FRA)

5. Mixed Doubles – 1st Round
Kveta Peschke (CZE)[4]/Marcin Matkowski (POL)[4] v. Su-Wei Hsieh (TPE)/ Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)


Court 10 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Igor Sijsling (NED) v. Daniel Gimeno-Traver (ESP)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Kristyna Pliskova (CZE) v. Mandy Minella (LUX)

3. Women’s Doubles – 1st Round
Silvia Soler-Espinosa (ESP)/Carla Suarez Navarro (ESP) v. Grace Min (USA)/ Melanie Oudin (USA)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Varvara Lepchenko (USA)/Saisai Zheng (CHN) v. Sara Errani (ITA)[2]/ Roberta Vinci (ITA)[2]


Court 11 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Mallory Burdette (USA) v. Lucie Hradecka (CZE)

2. Men’s Singles – 1st Round
Brian Baker (USA) v. Jan Hajek (CZE)

3. Men’s Singles – 1st Round
Richard Gasquet (FRA)[13] v. Albert Montanes (ESP)

4. Women’s Singles – 2nd Round
Marion Bartoli (FRA)[11] v. Romina Oprandi (SUI)


Court 12 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Kateryna Bondarenko (UKR)/Tsvetana Pironkova (BUL) v. Darija Jurak (CRO)/ Katalin Marosi (HUN)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Dominika Cibulkova (SVK)/Daniela Hantuchova (SVK) v. Raquel Kops-Jones (USA)[9]/ Abigail Spears (USA)[9]

3. Women’s Doubles – 1st Round
Mona Barthel (GER)/Tatjana Malek (GER) v. Jelena Jankovic (SRB)/ Bojana Jovanovski (SRB)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Iveta Benesova (CZE)[10]/Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[10] v. Kiki Bertens (NED)/ Arantxa Rus (NED)

5. Men’s Doubles – 1st Round
Jamie Murray (GBR)/Andre Sa (BRA) v. Alexander Peya (AUT)[15]/ Bruno Soares (BRA)[15]


Court 13 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Magdalena Rybarikova (SVK) v. Jie Zheng (CHN)[28]

2. Men’s Singles – 1st Round
Tobias Kamke (GER) v. Lleyton Hewitt (AUS)

3. Women’s Singles – 2nd Round
Kristina Mladenovic (FRA) v. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[17]

4. Men’s Singles – 1st Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[19] v. Michael Llodra (FRA)


Court 14 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Dustin Brown (GER)/Christopher Kas (GER) v. Leander Paes (IND)[5]/ Radek Stepanek (CZE)[5]

2. Men’s Singles – 1st Round
Lukasz Kubot (POL) v. Leonardo Mayer (ARG)

3. Women’s Doubles – 1st Round
Andrea Hlavackova (CZE)[3]/Lucie Hradecka (CZE)[3] v. Melinda Czink (HUN)/ Agnes Szavay (HUN)

4. Men’s Doubles – 1st Round
Sergiy Stakhovsky (UKR)/Viktor Troicki (SRB) v. Michael Kohlmann (GER)/ Bjorn Phau (GER)

5. Women’s Doubles – 1st Round
Irina-Camelia Begu (ROU)/Alize Cornet (FRA) v. Angelique Kerber (GER)/ Tamira Paszek (AUT)


Court 15 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 1st Round
Grega Zemlja (SLO) v. Ricardo Mello (BRA)

2. Women’s Doubles – 1st Round
Alexandra Cadantu (ROU)/Mathilde Johansson (FRA) v. Irina Falconi (USA)/ Maria Sanchez (USA)

3. Women’s Doubles – 1st Round
Madison Keys (USA)/Jessica Pegula (USA) v. Akgul Amanmuradova (UZB)/ Monica Niculescu (ROU)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Vera Dushevina (RUS)/Tamarine Tanasugarn (THA) v. Stephanie Foretz Gacon (FRA)/ Mirjana Lucic (CRO)


Court 16 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Dick Norman (BEL)/Alexander Waske (GER) v. Frantisek Cermak (CZE)/ Michal Mertinak (SVK)

2. Men’s Doubles – 1st Round
Jonathan Marray (GBR)[11]/Frederik Nielsen (DEN)[11] v. Flavio Cipolla (ITA)/ Fabio Fognini (ITA)

3. Men’s Doubles – 1st Round
Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) v. Sanchai Ratiwatana (THA)/ Sonchat Ratiwatana (THA)

4. Women’s Doubles – 1st Round
Jarmila Gajdosova (AUS)/Alicja Rosolska (POL) v. Olga Govortsova (BLR)/ Alla Kudryavtseva (RUS)

5. Men’s Doubles – 1st Round
T.B.D. v. Ivo Karlovic (CRO)/Frank Moser (GER)


Court 17 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Nadia Petrova (RUS)[19] v. Simona Halep (ROU)

2. Women’s Singles – 2nd Round
Varvara Lepchenko (USA)[31] v. Anastasia Rodionova (AUS)

3. Men’s Singles – 1st Round
Ernests Gulbis (LAT) v. Tommy Haas (GER)[21]

4. Men’s Singles – 1st Round
Jurgen Melzer (AUT) v. Bradley Klahn (USA)