Friday, August 31, 2012

US Open Day 5 Order of Play | Friday, August 31 2012

US Open Day 5 Order of Play | Friday, August 31 2012

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Varvara Lepchenko (USA)[31] v. Samantha Stosur (AUS)[7]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Singles – 2nd Round
Rogerio Dutra Silva (BRA) v. Novak Djokovic (SRB)[2]

3. Women’s Singles – 3rd Round
Maria Sharapova (RUS)[3] v. Mallory Burdette (USA)

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Andy Roddick (USA)[20] v. Bernard Tomic (AUS)

2. Women’s Singles – 3rd Round
Victoria Azarenka (BLR)[1] v. Jie Zheng (CHN)[28]


Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Na Li (CHN)[9] v. Laura Robson (GBR)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Juan Martin Del Potro (ARG)[7] v. Ryan Harrison (USA)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Jarkko Nieminen (FIN) v. John Isner (USA)[9]

This match may be moved to Arthur Ashe Stadium.Not Before:3:30 PM

4. Women’s Doubles – 2nd Round
Klaudia Jans-Ignacik (POL)[15]/Kristina Mladenovic (FRA)[15] v. Serena Williams (USA)/ Venus Williams (USA)


Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Igor Sijsling (NED) v. David Ferrer (ESP)[4]

2. Women’s Singles – 3rd Round
Pauline Parmentier (FRA) v. Petra Kvitova (CZE)[5]

3. Women’s Singles – 3rd Round
Nadia Petrova (RUS)[19] v. Lucie Safarova (CZE)[15]

4. Men’s Singles – 2nd Round
Janko Tipsarevic (SRB)[8] v. Brian Baker (USA)


Court 4 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Sergiy Stakhovsky (UKR)/Viktor Troicki (SRB) v. Julian Knowle (AUT)/ Filip Polasek (SVK)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Leonardo Mayer (ARG) v. Tommy Robredo (ESP)

3. Women’s Doubles – 2nd Round
Vania King (USA)[5]/Yaroslava Shvedova (KAZ)[5] v. Nina Bratchikova (RUS)/ Alexandra Panova (RUS)

4. Mixed Doubles – 1st Round

Liezel Huber (USA)[1]/Max Mirnyi (BLR)[1] v. Grace Min (USA)/ Bradley Klahn (USA)


Court 6 12:30 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Liezel Huber (USA)[1]/Lisa Raymond (USA)[1] v. Jarmila Gajdosova (AUS)/ Alicja Rosolska (POL)

Not Before:2:00 PM

2. Women’s Doubles – 2nd Round
Jill Craybas (USA)/Chanelle Scheepers (RSA) v. Sara Errani (ITA)[2]/ Roberta Vinci (ITA)[2]

3. Mixed Doubles – 1st Round
Ekaterina Makarova (RUS)/Bruno Soares (BRA) v. Lisa Raymond (USA)[2]/ Mike Bryan (USA)[2]

4. Mixed Doubles – 1st Round
Abigail Spears (USA)/Scott Lipsky (USA) v. Iveta Benesova (CZE)/ Jurgen Melzer (AUT)


Court 7 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Renata Voracova (CZE)/Klara Zakopalova (CZE) v. Julia Goerges (GER)[11]/Kveta Peschke (CZE)[11]

2. Women’s Doubles – 2nd Round
Madison Keys (USA)/Jessica Pegula (USA) v. Ekaterina Makarova (RUS)[6]/ Elena Vesnina (RUS)[6]

3. Women’s Doubles – 2nd Round
Andrea Hlavackova (CZE)[3]/Lucie Hradecka (CZE)[3] v. Mona Barthel (GER)/ Tatjana Malek (GER)

4. Men’s Singles – 2nd Round
Fabio Fognini (ITA) v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)


Court 8 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Chia-Jung Chuang (TPE)/Shuai Zhang (CHN) v. Eva Birnerova (CZE)/ Romina Oprandi (SUI)

2. Men’s Doubles – 2nd Round
Jonathan Marray (GBR)[11]/Frederik Nielsen (DEN)[11] v. Jesse Levine (USA)/ Marinko Matosevic (AUS)

Not Before:2:00 PM

3. Women’s Doubles – 2nd Round
Janette Husarova (SVK)/Magdalena Rybarikova (SVK) v. Raquel Kops-Jones (USA)[9]/ Abigail Spears (USA)[9]

4. Men’s Singles – 2nd Round
Grega Zemlja (SLO) v. Cedrik-Marcel Stebe (GER)


Court 10 12:30 PM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Thomaz Bellucci (BRA)/Joao Souza (BRA) v. Leander Paes (IND)[5]/ Radek Stepanek (CZE)[5]

Not Before:2:00 PM

2. Women’s Doubles – 2nd Round
Iveta Benesova (CZE)[10]/Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[10] v. Angelique Kerber (GER)/ Tamira Paszek (AUT)

3. Men’s Doubles – 2nd Round
Lukasz Kubot (POL)/Mikhail Youzhny (RUS) v. Marcel Granollers (ESP)[6]/ Marc Lopez (ESP)[6]

4. Mixed Doubles – 1st Round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)/Filip Polasek (SVK) v. Galina Voskoboeva (KAZ)/ Daniele Bracciali (ITA)


Court 11 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Marion Bartoli (FRA)[11] v. Kristina Mladenovic (FRA)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Gilles Muller (LUX) v. Lleyton Hewitt (AUS)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Julien Benneteau (FRA)[31] v. Dennis Novikov (USA)

4. Women’s Singles – 3rd Round
Mandy Minella (LUX) v. Anna Tatishvili (GEO)


Court 13 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Steve Johnson (USA) v. Ernests Gulbis (LAT)

2. Men’s Singles – 2nd Round
Steve Darcis (BEL) v. Stanislas Wawrinka (SUI)[18]

3. Men’s Singles – 2nd Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[19] v. Benoit Paire (FRA)


Court 14 2:00 PM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Anastasia Rodionova (AUS)[12]/Galina Voskoboeva (KAZ)[12] v. Sabine Lisicki (GER)/ Shuai Peng (CHN)

2. Women’s Doubles – 2nd Round
Vera Dushevina (RUS)/Tamarine Tanasugarn (THA) v. Su-Wei Hsieh (TPE)[16]/ Anabel Medina Garrigues (ESP)[16]

3. Mixed Doubles – 1st Round
Nicole Melichar (USA)/Brian Battistone (USA) v. Nuria Llagostera Vives (ESP)/ David Marrero (ESP)


Court 17 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Eric Butorac (USA)/Paul Hanley (AUS) v. Bob Bryan (USA)[2]/ Mike Bryan (USA)[2]

2. Men’s Singles – 2nd Round
Richard Gasquet (FRA)[13] v. Bradley Klahn (USA)

3. Men’s Singles – 2nd Round
Alexandr Dolgopolov (UKR)[14] v. Marcos Baghdatis (CYP)

4. Mixed Doubles – 1st Round
Irina Falconi (USA)/Steve Johnson (USA) v. Kim Clijsters (BEL)/ Bob Bryan (USA)



Court P10 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Connor Farren (USA)[2] v. Jose Antonio Salazar Martin (ESP)

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Nicole Frenkel (USA) v. Michelle Werbrouck (BEL)[10]

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Kimberley-Ann Surin (CAN) v. Tornado Alicia Black (USA)[11]

4. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
George Goldhoff (USA) v. Cem Ilkel (TUR)[14]



Court P11 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Daniel Kerznerman (USA) v. Or Ram-Harel (ISR)[10]

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
William Blumberg (USA) v. Hugo Cesar Dojas (BRA)[11]

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Giulia Pairone (ITA)[5] v. Renata Zarazua (MEX)



Court P12 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Evan Hoyt (GBR)[4] v. Naoki Nakagawa (JPN)

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Karen Khachanov (RUS)[8] v. Matias Franco Descotte (ARG)

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Rasheeda Mcadoo (USA) v. Ayaka Okuno (JPN)[13]



Court P13 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Vasco Mensurado (POR)[5] v. Matthew Rossouw (RSA)

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Paula Gutierrez Perez (ESP) v. Denise Starr (USA)[16]

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Katrine Steffensen (USA)[8] v. Valeria Salazar (MEX)

4. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Zarah Razafimahatratra (MAD)[1] v. Mayo Hibi (JPN)



Court P16 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Jorge Brian Panta Herreros (PER)[3] v. Luca Corinteli (USA)

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Louisa Chirico (USA) v. Kanika Vaidya (INA)[14]

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Madrie Le Roux (RSA)[6] v. Johnnise Renaud (USA)

4. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Francis Tiafoe (USA) v. Cameron Norrie (NZL)[9]


Court P17 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Austin Siegel (USA)[6] v. Sumit Nagal (IND)

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
June Lee (USA) v. Szabina Szlavikovics (HUN)[12]

3. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Diego Pedraza (COL) v. Hugo Di Feo (CAN)[15]

4. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Mitchell Stewart (USA) v. Brayden Schnur (CAN)[13]



Court P18 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Lukas Mugevicius (LTU)[7] v. Franz Sydow (NED)

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Ivana Jorovic (SRB)[3] v. Basak Eraydin (TUR)

3. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Marika Akkerman (CAN) v. Lavanya Khanuja (IND)


Court P19 10:00 AM Start Time

1. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Shotaro Goto (JPN) v. Jordan Tucker Daigle (USA)[16]

2. Junior Girls’ Qualifying Singles – 1st Round
Kelsey Laurente (USA)[7] v. Erina Hayashi (USA)

3. Junior Boys’ Qualifying Singles – 1st Round
Maxime Hamou (FRA)[1] v. Trey Strobel (USA)