Saturday, September 1, 2012

US Open Order of Play Day 6 | Saturday, September 1 2012

US Open Order of Play Day 6 | Saturday, September 1 2012

Arthur Ashe Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Jelena Jankovic (SRB)[30] v. Agnieszka Radwanska (POL)[2]

Not Before:1:00 PM

2. Women’s Singles – 3rd Round
Ekaterina Makarova (RUS) v. Serena Williams (USA)[4]

3. Men’s Singles – 3rd Round
Roger Federer (SUI)[1] v. Fernando Verdasco (ESP)[25]

Arthur Ashe Stadium 7:00 PM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Sloane Stephens (USA) v. Ana Ivanovic (SRB)[12]

2. Men’s Singles – 3rd Round
Mardy Fish (USA)[23] v. Gilles Simon (FRA)[16]


Louis Armstrong Stadium 11:00 AM Start Time

1. Women’s Singles – 3rd Round
Dominika Cibulkova (SVK)[13] v. Roberta Vinci (ITA)[20]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Singles – 3rd Round
Andy Murray (GBR)[3] v. Feliciano Lopez (ESP)[30]

3. Women’s Singles – 3rd Round
Angelique Kerber (GER)[6] v. Olga Govortsova (BLR)

4. Men’s Singles – 3rd Round
Sam Querrey (USA)[27] v. Tomas Berdych (CZE)[6]


Grandstand 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 3rd Round
Nicolas Almagro (ESP)[11] v. Jack Sock (USA)

2. Women’s Singles – 3rd Round
Maria Kirilenko (RUS)[14] v. Andrea Hlavackova (CZE)

3. Men’s Singles – 3rd Round
James Blake (USA) v. Milos Raonic (CAN)[15]

This match may be moved to Arthur Ashe Stadium.Not Before:3:30 PM

4. Mixed Doubles – 2nd Round
Kim Clijsters (BEL)/Bob Bryan (USA) v. Ekaterina Makarova (RUS)/ Bruno Soares (BRA)


Court 4 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Treat Conrad Huey (PHI)/Dominic Inglot (GBR) v. Alexander Peya (AUT)[15]/ Bruno Soares (BRA)[15]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Doubles – 2nd Round
Nicholas Monroe (USA)/Donald Young (USA) v. Julien Benneteau (FRA)/ Nicolas Mahut (FRA)

3. Men’s Doubles – 2nd Round
Matthew Ebden (AUS)/Bernard Tomic (AUS) v. Alex Bogomolov Jr. (RUS)/ Raven Klaasen (RSA)

4. Women’s Doubles – 2nd Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[8]/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[8] v. Silvia Soler-Espinosa (ESP)/ Carla Suarez Navarro (ESP)


Court 7 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Liga Dekmeijere (LAT)/Mervana Jugic-Salkic (BIH) v. Natalie Grandin (RSA)[14]/ Vladimira Uhlirova (CZE)[14]

Not Before:1:00 PM

2. Men’s Doubles – 2nd Round
Dennis Novikov (USA)/Michael Redlicki (USA) v. Ivan Dodig (CRO)[12]/ Marcelo Melo (BRA)[12]

3. Men’s Doubles – 2nd Round
Santiago Gonzalez (MEX)[16]/Scott Lipsky (USA)[16] v. Pablo Andujar (ESP)/ Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

4. Mixed Doubles – 2nd Round
Kveta Peschke (CZE)[4]/Marcin Matkowski (POL)[4] v. T.B.D.


Court 8 1:00 PM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Robert Lindstedt (SWE)[3]/Horia Tecau (ROU)[3] v. Benoit Paire (FRA)/ Edouard Roger-Vasselin (FRA)

2. Mixed Doubles – 1st Round
Raquel Kops-Jones (USA)/Treat Conrad Huey (PHI) v. Elena Vesnina (RUS)[3]/ Leander Paes (IND)[3]

3. Mixed Doubles – 1st Round
Klaudia Jans-Ignacik (POL)[8]/Mariusz Fyrstenberg (POL)[8] v. Daniela Hantuchova (SVK)/ Robert Lindstedt (SWE)


Court 11 11:00 AM Start Time

1. Men’s Doubles – 2nd Round
Jonathan Erlich (ISR)/Andy Ram (ISR) v. Christian Harrison (USA)/ Ryan Harrison (USA)

2. Men’s Singles – 3rd Round
Jeremy Chardy (FRA)[32] v. Martin Klizan (SVK)

3. Men’s Doubles – 2nd Round
Colin Fleming (GBR)[14]/Ross Hutchins (GBR)[14] v. Brian Baker (USA)/ Rajeev Ram (USA)

4. Women’s Doubles – 2nd Round
Irina Falconi (USA)/Maria Sanchez (USA) v. Maria Kirilenko (RUS)[4]/ Nadia Petrova (RUS)[4]


Court 13 11:00 AM Start Time

1. Women’s Doubles – 2nd Round
Bethanie Mattek-Sands (USA)[13]/Sania Mirza (IND)[13] v. Darija Jurak (CRO)/ Katalin Marosi (HUN)

2. Men’s Doubles – 2nd Round
Carlos Berlocq (ARG)/Leonardo Mayer (ARG) v. Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)[9]/ Jean-Julien Rojer (NED)[9]

3. Men’s Doubles – 2nd Round
Jurgen Melzer (AUT)[10]/Philipp Petzschner (GER)[10] v. Jamie Delgado (GBR)/ Ken Skupski (GBR)

4. Mixed Doubles – 1st Round
Anastasia Rodionova (AUS)/Jean-Julien Rojer (NED) v. Jie Zheng (CHN)/ Rohan Bopanna (IND)


Court 17 11:00 AM Start Time

1. Men’s Singles – 3rd Round
Marin Cilic (CRO)[12] v. Kei Nishikori (JPN)[17]

2. Women’s Singles – 3rd Round
Silvia Soler-Espinosa (ESP) v. Tsvetana Pironkova (BUL)

3. Women’s Singles – 3rd Round
Olga Puchkova (RUS) v. Sara Errani (ITA)[10]

4. Men’s Doubles – 2nd Round
Steve Johnson (USA)/Jack Sock (USA) v. Frantisek Cermak (CZE)/ Michal Mertinak (SVK)


Court P10 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Mayo Hibi (JPN) v. Nicole Frenkel (USA)

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Karen Khachanov (RUS)[8] v. Francis Tiafoe (USA)


Court P11 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Valeria Salazar (MEX) v. Marika Akkerman (CAN)

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Evan Hoyt (GBR)[4] v. Or Ram-Harel (ISR)[10]


Court P12 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Erina Hayashi (USA) v. Szabina Szlavikovics (HUN)[12]

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Jose Antonio Salazar Martin (ESP) v. Hugo Di Feo (CAN)[15]


Court P13 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Victoria Rodriguez (MEX)[2] v. Denise Starr (USA)[16]

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Maxime Hamou (FRA)[1] v. Cem Ilkel (TUR)[14]


Court P16 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Basak Eraydin (TUR) v. Tornado Alicia Black (USA)[11]

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Jorge Brian Panta Herreros (PER)[3] v. Michael Mmoh (USA)


Court P18 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Renata Zarazua (MEX) v. Louisa Chirico (USA)

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Sumit Nagal (IND) v. Hugo Cesar Dojas (BRA)[11]


Court P19 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Madrie Le Roux (RSA)[6] v. Klaartje Liebens (BEL)[9]

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Franz Sydow (NED) v. Shotaro Goto (JPN)


Court P20 10:00 AM Start Time

1. Junior Girls’ Qualifying Singles – 2nd Round
Emma Christine Higuchi (USA) v. Rasheeda Mcadoo (USA)

2. Junior Boys’ Qualifying Singles – 2nd Round
Vasco Mensurado (POR)[5] v. Mitchell Stewart (USA)